Energia dla Europy z Obwodu Kaliningradzkiego

Inter RAO JES spółka akcyjna ogłosiła otwarty jednoetapowy przetarg na opracowanie inwestycyjnego projektu business case stworzenia sieci umożliwiającej eksport energii elektrycznej z Obwodu Kaliningradzkiego do Europy Zachodniej – informują materiały Inter RAO. Przetarg odbędzie się bez wstępnego etapu kwalifikacyjnego.

Zgłoszenia będą przyjmowane do 4 kwietnia 2011, do godz. 11:00 czasu moskiewskiego [czyli 9:00 naszego czasu]. O 11:30 [9:30] kandydatury zostaną upublicznione. Przypuszcza się, że przeprowadzenie przetargu i przygotowanie, a także podpisanie protokołu dot. jego rezultatów potrwa do 25 kwietnia.

Cena początkowa w konkursie nie została określona.  Umowa między Inter RAO i zwycięzcami przetargu będzie podpisana w ciągu 30 dni na podstawie protokołu z przetargu. Tymczasem, jak informuje BigpowerNews, PGE i PSE Operator pertraktują z Inter RAO na temat budowy sieci wysokiego napięcia umożliwiającej import energii elektrycznej z Bałtyckiej Elektrowni Jądrowej.  Strona polska obecnie oczekuje od rosyjskiej spółki informacji o tym, ile energii zdoła ona faktycznie zaoferować. Początkowo Polska zgłosiła zapotrzebowanie na dostarczenie 1000 MWt, co stanowi około 8% realizacji ogólnego zapotrzebowania Polski na energię elektryczną.

Z polskiej strony planowaną budowę sieci koordynować ma PSE Operator, lecz szef tej spółki, Henryk Majchrzak, oświadczył, że sieć zostanie zbudowana tylko wtedy, jeśli takie rozwiązanie będzie intratne. "Będzie to sieć czysto komercyjna, a decyzja o jej budowie zostanie podjęta dopiero wtedy, gdy strona rosyjska potwierdzi możliwość dostarczenia niezbędnej ilości energii i uzyskamy pewność w kwestii długoletnich kontraktów" – mówi Majchrzak.

Majchrzak przyznał również, że PSE Operator w ciągu kilku najbliższych miesięcy przygotuje wstępną analizę możliwości budowy sieci. Analiza prawdopodobnie będzie gotowa do jesieni. Według Majchrzaka, sama budowa zajmie około 4 lat. Wśród potencjalnych miejsc połączenia planowanej elektrowni atomowej z systemem energetycznym Polski wymienia on Elbląg.  Należy zauważyć, że 4 marca spółka Inter RAO poinformowała o podpisaniu z Inter RAO sp. z o.o. Lietuva (Litwa) porozumienia o eksporcie dostaw energii z Bałtyckiej EJ.

"Dostawy energii elektrycznej z Obwodu Kaliningradzkiego w ilości do 1000 MWt będą realizowane od 2017 roku. Przy odpowiednich możliwościach technicznych i wskazaniach z punktu widzenia gospodarki, strony będą mogły po 2017 roku zwiększyć dostawy" – informuje Inter RAO.

Budowę Bałtyckiej EA podjęto 25 lutego b.r. w Niemańskim Rejonie Obwodu Kaliningradzkiego. Będzie się ona składać z dwóch bloków energetycznych o łącznej mocy 2300 MWt. Pierwszy blok zostanie oddany do użytku w 2016 roku, drugi – w 2018.

Elektrownia jest przeznaczona do zaspokojenia potrzeb energetycznych Obwodu Kaliningradzkiego i produkcji energii na eksport. Po raz pierwszy w historii rosyjskiej energetyki atomowej do udziału w projekcie zaproszono prywatnych inwestorów, w tym także zagranicznych. Mogą oni dostać do 49% udziałów. Obecnie trwają negocjacje z potencjalnymi inwestorami.

Źródło: eko-unia.org.pl