„GMO – szanse czy zagrożenia?” – konferencja

Żywność modyfikowana genetycznie jest obecna na rynku od roku 1995, a jednak wciąż pozostaje gorącym tematem w dyskursie publicznym. GMO ma swoich przeciwników i zwolenników, a reszta społeczeństwa gubi się w sprzecznych opiniach. Aby uporządkować stan wiedzy na temat organizmów modyfikowanych genetycznie, Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki UW organizuje konferencję „GMO – szanse czy zagrożenia?”.

Żywność modyfikowana genetycznie jest już naszą codziennością. GMO jest obecne głównie w ziarnach i innych płodach rolnych, głównie w kukurydzy, ziemniakach, soi lub pomidorach. Celem modyfikacji genetycznej jest zwiększenie odporności na szkodniki i herbicydy, przedłużenie trwałości owoców i warzyw, lub zmiana zawartości węglowodanów lub witamin. Lecz, z drugiej strony, GMO budzi poważne kontrowersje, nie tylko na świecie, ale również w Polsce.

Według ostatnich badań CBOS, 65% Polaków jest zdania, że należy zakazać upraw żywności modyfikowanej genetycznie na terenie kraju. Obawy dotyczą przede wszystkim tego, że GMO może powodować choroby lub alergie. Z kolei ONZ informuje, że modyfikacja żywności może położyć kres głodowi na świecie, bo spowoduje większą efektywność rolnictwa i poprawę jakości żywności. W 2013 roku prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał ustawę, która dopuszcza możliwość zakazania upraw na drodze rozporządzeń, co znacznie ogranicza stosowanie GMO w naszym kraju.

W tym gorącym sporze, Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki Uniwersytetu Warszawskiego podejmuje próbę uporządkowania wiedzy na temat organizmów modyfikowanych genetycznie. Służyć ma temu ogólnopolska konferencja „GMO – szanse czy zagrożenia?”, która odbędzie się w Warszawie, w dniach 22-24 listopada 2013 r. Wezmą w niej udział autorytety świata nauki i badań nad GMO. Odbędą się panele dyskusyjne, w trakcie których uczestnicy będą zajmować się rolą GMO w rolnictwie, kwestiach społecznych i religijnych, oraz przyszłością modyfikowanej żywności. Więcej informacji można uzyskać na stronie konferencji. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych.

***

 

Kontakt dla mediów:

Konrad Żmuda-Trzebiatowski

konradmvr@gmail.com

 

Adam Mirkowski

adam.mirkowski@gmail.com

 

Organizator konferencji:

Koło Naukowe Genetyki i Epigenetyki

Sebastian Kwiatkowski

gmo.konferencja@gmail.com