Pijesz wodę czy ropę?

Szok! Jednym z najszybciej drożejących produktów jest… woda mineralna! Jej cena rośnie, choć sama woda jest niemal za darmo – informuje TVP Info. Okazuje się, że odpowiada za to coraz droższa… ropa naftowa.

Jak informuje TVP Info, "wydajne źródło w nieczynnej kopalni magnetytu u stóp Ślęży na Dolnym Śląsku dostarcza 34 tys. litrów wody na godzinę. Lokalna rozlewnia w Wirach może wykorzystać zaledwie dziesiątą część jego możliwości. Resztę cennej wody wylewa się na pobliskie pole. Rolnik w sezonie podlewa nią ogórki, a mieszkańcy sąsiednich wsi korzystają z wyjątkowego dobrodziejstwa. Z ich kranów leci krystalicznie czysta woda przesycona magnezem. Wszyscy się w niej kąpią i zmywają naczynia.

Pod Ślężą woda mineralna płynie prawie za darmo. Nieoczekiwanie nabiera jednak wartości po zapakowaniu w butelki. Teraz nastąpił gwałtowny skok. Najbliższy transport „Ślężanki” trafi na półki już w cenie wyższej o 15 proc. od poprzedniego.

– Wszystko jest pakowane w butelki z surowców ropopochodnych – tłumaczy jeden z właścicieli rozlewni, Daniel Miazga. Jego firma sprzedaje rocznie około 2 mln butelek.

Formy na butelki podrożały o 30 proc. Wzrosły też koszty transportu z ok. 3 zł przy dłuższych przebiegach do 3.50 zł. Droższa jest folia do pakowania o 50 proc i wyższy VAT. Jednym słowem podrożały wszystkie surowce prócz wody mineralnej.

– Te podwyżki będą musiały być wkalkulowane w ceny na półce – nie ukrywa Miazga. – Nie będzie już wody za złotówkę – dodaje.

Do tej pory właśnie w takiej promocyjnej cenie hipermarkety proponowały butelki popularnych marek. Teraz nikt tego nie wytrzyma. Połowa kosztów przy produkcji wody mineralnej to koszt plastikowego opakowania.

Od stycznia do marca ceny artykułów spożywczych poszły w górę średnio o 5 proc.. Nie można wykluczyć dalszych podwyżek żywności jeszcze w tym roku. Wieprzowiny, drobiu, tłuszczy, słodyczy, pieczywa. To wyjątkowo niekorzystne właśnie dla osób o najskromniejszych budżetach, które na żywność wydają największą część dochodów".

Źródło: Jadwiga Jarzębowicz, TVP Info, www.tvp.info, fot. sxc.hu