Powąchać ziemię, znaleźć żuka. Leśne przygody dzieci i rodziców

Poznać tajemnice drzewa

Poznawanie tajemnic drzew, podążanie ścieżkami zwierząt, poszukiwanie owadów pod liśćmi, budowanie schronienia i snucie przy ognisku leśnych opowieści – takie atrakcje czekają dzieci i rodziców podczas wyjazdów w Beskid Żywiecki organizowanych przez Pracownię Edukacji Żywej.

„Od wielu lat prowadzimy zajęcia z dziećmi w lesie i wiemy, że jest to dla nich absolutnie niezwykłe miejsce, pełne tajemnic i dziwów. Każdy znaleziony grzyb, każda mrówka czy pająk – są częścią cudownej historii. I nie chodzi o to, żeby dorosły wskazywał najciekawsze zjawiska, ale przede wszystkim – aby odkrywały je dzieci. To dopiero jest prawdziwa przygoda! Szukanie życia pod liśćmi, na korze drzew, w rozkładającym się drewnie. I znaleziska nie mające sobie równych – duże, czarne mrówki, wielonogie wije, lśniące, czarno-granatowo żuczki. Poczucie, jak pachnie ziemia” – rekomenduje Pracownia.

Podczas wyjazdów mali i duzi wspólnie poznają tajemnice przyrody, na wiele godzin zagłębiając się w beskidzki las. „Będziemy go wąchać, smakować i dotykać. Zejdziemy z przetartych szlaków i podążymy ścieżkami zwierząt. Poznamy tajemnice najstarszych drzew. Będziemy zaglądać pod ich korzenie i do środka zmurszałego pnia. Porozmawiamy z lasem poprzez sztukę, a będąc ze sobą – stworzymy leśne opowieści. Będziemy je snuć wieczorami przy ognisku albo słuchając szumu wodospadu tuż obok naszego ośrodka. Zbudujemy schronienie dla naszej małej społeczności i ugotujemy potrawy z roślin znalezionych w lesie. Będziemy wspólnie odkrywać, bawić się i – niepostrzeżenie – uczyć. Co bardzo ważne – nie krzywdząc w żaden sposób żyjących tu Istot” – zapowiadają edukatorzy.

Nie tylko bliskość natury jest celem zajęć, ale też bycie razem. „Nie bierzemy ze sobą komputerów, nie sprawdzamy poczty, nie błądzimy myślami w pracy – jesteśmy całą naszą uwagą i uczuciem z dziećmi. I z przyrodą” – brzmi założenie wyjazdu.

Pracownia kieruje swoje zaproszenie do rodziców z dziećmi od 4 do 9 lat. Młodsze rodzeństwo może również uczestniczyć w wyjeździe, jednak wówczas cały czas znajduje się pod opieką rodziców. Najmłodsza „aktywna” uczestniczka letnich zajęć miała 18 miesięcy.

Prowadzącymi spotkania są doświadczeni edukatorzy Pracowni Edukacji Żywej, którzy mają za sobą warsztaty z setkami grup dzieci, młodzieży, ale i z osobami dorosłymi, biolodzy, geografowie, filozofowie, psycholodzy i pedagodzy, a wśród nich – doktorzy i doktoranci. Podczas swojej pracy korzystają z idei Porozumienia bez Przemocy (NVC), a zajęcia traktują jako rodzaj profilaktyki Syndromu Deficytu Natury, który Richard Louv opisał w książce „Ostatnie dziecko lasu”.

Daty najbliższych wyjazdów: 23-25 październik oraz 13-15 listopad. Można też uzgodnić inny termin leśnej przygody dla czterech rodzin. Więcej informacji na stronie internetowej pez.org.pl.