Nietoperze ratują rolnictwo

W Stanach Zjednoczonych dzięki nietoperzom zwalczającym szkodliwe owady rolnictwo oszczędza kilka miliardów dolarów rocznie – wynika z wyliczeń amerykańskich i południowoafrykańskich badaczy, które ukazały się na łamach "Science".

Co najmniej trzy miliardy dolarów rocznie oszczędza amerykańskie rolnictwo za sprawą owadożernych nietoperzy. Tymczasem m.in. energetyka wiatrowa i pasożytniczy grzyb chorobotwórczy przyczyniają się do znacznego spadku pogłowia nietoperzy w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

"Ludzie często pytają, dlaczego właściwie powinniśmy chronić nietoperze – mówi współautor badań, Paul Cryan. – Ta analiza sugeruje, że nietoperze oszczędzają dla nas duże pieniądze, zjadając owady niszczące nasze zbiory. Nie ma wątpliwości, że przynoszą nam pożytek, patrolując nocą niebo nad naszymi polami i lasami".

Szacunkowe dane dotyczące korzyści, jakie dają nietoperze, wahają się od co najmniej trzech mld dolarów do aż 53 mld dolarów rocznie. Naukowcy ostrzegają przy tym, że znaczny spadek liczebności nietoperzy w Stanach Zjednoczonych odbije się w ciągu 4-5 lat na amerykańskiej gospodarce.

"Nietoperze zjadają niesamowite ilości latających owadów, a zatem zniknięcie nietoperzy może się przełożyć na długoterminowe skutki dla rolnictwa i ekologii – opisuje Justin Boyles z Uniwersytetu w Pretorii. – Z tego wniosek, że ochrona nietoperzy jest ważna nie tylko w punktu widzenia dobra środowiska naturalnego, ale również narodowej i międzynarodowej gospodarki".

Niewielki nocek Myotis lucifugus, który ma długość ciała nie większą niż ludzki kciuk, zjada każdej nocy 4-8 g owadów (tyle co jedno lub dwa winogrona). Nie wydaje się to dużo, ale kiedy weźmie się pod uwagę, że w ostatnich latach na północnym wschodzie USA zginęło około miliona nietoperzy, przekłada się to na 660-1320 ton niezjedzonych owadów rocznie w tym regionie.

Jak wyjaśnia Tom Kunz z Boston University, te liczby mogą mieć jeszcze większe znaczenie dla bardziej rolniczych regionów Stanów Zjednoczonych, takich jak środkowy zachód i Wielkie Równiny.

Naukowcy podkreślają, że w swoich wyliczeniach uwzględnili głównie oszczędności w wydatkach na pestycydy, a nie wzięli pod uwagę kosztów związanych z negatywnym wpływem na środowisko zwiększonego poziomu pestycydów. Nie zajmowali się również korzyściami dla gospodarki z działalności nietoperzy w lasach.

Źródło:AgroNews