VII konferencja AMOPwZL – Rogów 2011
Szanowni Państwo!
Zapraszamy do udziału w VII Konferencji z cyklu "Aktywne Metody Ochrony Przyrody w Zrównoważonym Leśnictwie", która odbędzie się w Rogowie w dniach 30-31 marca 2011 r.
Temat przewodni konferencji brzmi: ZARZĄDZANIE EKOSYSTEMAMI LEŚNYMI A ZACHOWANIE POPULACJI PTAKÓW LEŚNYCH
Planowane sesje tematyczne:
- Ochrona strefowa ptaków – skuteczność i problemy z jej stosowaniem.
- Obszary Specjalnej Ochrony Ptaków – plany zadań ochronnych, terminy wdrożenia, konsekwencje gospodarcze, finansowe i ochronne.
- Kryteria oceny stanu zachowania siedlisk ptaków z załącznika I DP.
- Przykłady praktycznych zaleceń i działań ochronnych dotyczących wybranych gatunków ptaków leśnych.
- Narzędzia planistyczne, które mogą być wykorzystane dla ochrony ptaków w lasach (np. plany urządzenia lasu, plany zagospodarowania przestrzennego gmin).
- Inwentaryzacja i monitoring ptaków – kluczowe elementy zarządzania ich populacjami.
- Cele tworzenia strategii i planów ochrony krajowych populacji ptaków – praktyka ochronna i legislacyjna.
- Formy i zakresy współpracy środowisk i instytucji działających na rzecz ptaków.
Pytania kluczowe:
- Jaka jest skuteczność ochrony strefowej? Czy i jakie prace leśne w przypadku konkretnych gatunków można w strefach wykonywać? Jakie warunki muszą zostać spełnione, aby można było strefę odwołać?
- Jakie prace leśne prowadzone w okresie rozrodu ptaków nieobjętych ochroną strefową nie są szkodliwe dla zachowania ich populacji?
- Jaki jest obecny stan zachowania raportowanych do UE gatunków ptaków na obszarach specjalnej ochrony ptaków znajdujących się na terenach leśnych?
- Jakie konkretnie zadania i modyfikacje gospodarki leśnej w przypadku podlegających raportowaniu do UE gatunków ptaków na terenach leśnych są podejmowane, a jakie powinny być, aby zachować właściwy stan ich ochrony?
- Kto odpowiada za bezpośrednie działania zmierzające do zachowania lub odtworzenia właściwego stanu ochrony w przypadku populacji ptaków będących przedmiotem zainteresowania Wspólnoty?
- Jak powinna wyglądać kompensacja przyrodnicza dla obszaru ptasiego Natura 2000?
- Jak rozstrzygać sytuacje konfliktowe w przypadku nakładania się obszarów ptasich i siedliskowych i czasami odmiennych zaleceń ochronnych dla utrzymania ptaków oraz zaleceń dla utrzymania siedlisk i innych gatunków "naturowych"?
- W jakim zakresie można udoskonalić współpracę pomiędzy Lasami Państwowymi, Regionalnymi Dyrekcjami Ochrony Środowiska, Głównym Inspektoratem Ochrony Środowiska, a także instytucjami oraz organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną ptaków w Polsce?
Zachęcamy do nadsyłania propozycji wystąpień (do dnia 20 lutego 2011 r.)
Szczegóły na stronie http://cepl.sggw.pl.
Z poważaniem
Sekretariat konferencji
Leśny Zakład Doświadczalny SGGW
Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej
ul. Akademicka 20
95-063 Rogów
tel./fax 46 874 83 74