Dzień Ziemi już 22 kwietnia – WWF rozpoczyna obchody podwójnych urodzin!

50 lat na świecie i 10 lat w Polsce, 270 utworzonych parków narodowych, ocalone rzadkie i zagrożone wyginięciem gatunki zwierząt, ponad 150 krajów, w których były bądź są nadal realizowane projekty – takim podsumowaniem WWF, jedna z największych organizacji ekologicznych na świecie, rozpoczyna tegoroczne obchody swojego podwójnego jubileuszu. Nie udałoby nam się osiągnąć tak wiele, gdyby nie zaangażowanie milionów ludzi na całym świecie, w tym w Polsce.

W ramach roku jubileuszowego chcemy zachęcić Polaków do aktywnego zaangażowanie się w ochronę środowiska – mówi Anna Zatońska z WWF Polska. – Zachęcamy do wprowadzania drobnych kroków w codziennym życiu tak, aby żyć w zgodzie z naturą, oraz do angażowania się w ratowanie środowiska wspólnie z WWF, który od lat kieruje się naczelną zasadą: Chronimy przyrodę z ludźmi i dla ludzi. Dlatego w związku z przypadającym w dniu 22 kwietnia Dniem Ziemi, rozpoczynamy obchody naszego podwójnego jubileuszu.

Pół wieku temu, sir Julian Huxley, ówczesny dyrektor generalny UNESCO, postanowił powołać fundację, której zadaniem miało być powstrzymanie degradacji środowiska naturalnego. Decyzja Huxleya miała związek z jego wyjazdem do Afryki Wschodniej, gdzie stał się świadkiem niszczenia afrykańskiej przyrody. Po powrocie do Europy postanowił działać i założył WWF.

Od początku swojego istnienia WWF czynnie angażował się w działania na rzecz ochrony przyrody. Wspierał tworzenie parków narodowych – w tym Biebrzańskiego Parku Narodowego w Polsce – realizując jednocześnie projekty na rzecz zagrożonych gatunków zwierząt. Dzięki zaangażowaniu WWF udało się ocalić nosorożca białego i nosorożca jawajskiego, przetrwały pandy wielkie, zaś światowa opinia publiczna zwróciła uwagę na złą sytuację tygrysów i orangutanów.

Również w Polsce prowadzimy projekty na rzecz rzadkich w naszym kraju trzech dużych drapieżników, rysia, wilka i niedźwiedzia – kontynuuje Zatońska. – Jesteśmy też obecni nad Bałtykiem, gdzie w ochronie fok szarych i morświnów pomagają nasi wolontariusze z Błękitnego Patrolu WWF.

Dzięki ochronie rzadkich gatunków zwierząt można też ocalić cenne ostoje przyrody. Zagrożenie wyginięciem w przypadku takich zwierząt jak panda wielka czy tygrys, wynika z utraty przez te gatunki ich siedliska, w którym występują. Dlatego nazywamy takie gatunki parasolowymi, bo dzięki nim chronimy nie tylko wybrany gatunek, ale cały ekosystem, w którym ten gatunek żyje. W Polsce takim gatunkiem jest ryś. Z racji tego, że ryś potrzebuje dużych obszarów leśnych, niezwykle ważna jest ich ochrona i zachowanie korytarzy, którymi rysie mogłyby wędrować pomiędzy puszczami, dziś odizolowanymi od siebie.

W ostatniej dekadzie, w Polsce, WWF odniósł szereg sukcesów. WWF przyczynił się do powstania Biebrzańskiego Parku Narodowego. To właśnie od projektu na rzecz utworzenia tego parku rozpoczęła się obecność WWF w Polsce.

W dolinie Biebrzy we współpracy z lokalną społecznością przeprowadziliśmy ważne projekty na rzecz jej ochrony. Zmieniliśmy szkodliwe prawo dotyczące chemikaliów w produktach codziennego użytku. W rezultacie naszej akcji dotyczącej ograniczenia nielegalnego handlu zagrożonymi gatunkami, wzrosła liczba spraw prowadzonych przez policję, dotyczących przestępstw związanych z tym procederem i zatrzymań dokonywanych przez służby celne. Zebraliśmy ponad 100 000 podpisów pod apelem o skuteczną ochronę Puszczy Białowieskiej. Mieliśmy duży wkład w opracowanie materiałów dotyczących ochrony przeciwpowodziowej w Polsce. Powołaliśmy Błękitny Patrol WWF, który pomaga fokom i morświnom. Aktywnie uczestniczyliśmy w procesie wdrażania programu Natura 2000 w Polsce. Działaliśmy na rzecz rozwoju energetyki przyjaznej środowisku. Do Puszczy Piskiej wróciły rysie, niwelowaliśmy konflikty pomiędzy ludźmi a wilkami i niedźwiedziami. Zorganizowaliśmy okrągły stół na rzecz zrównoważonego rybołówstwa – wylicza Zatońska.

Ochrona przyrody wymaga zaangażowania nas wszystkich. WWF chce przypomnieć o tym w Dniu Ziemi, i w związku z rozpoczęciem obchodów swojego podwójnego jubileuszu, apeluje: Każdego dnia zrób mały prezent dla Ziemi.

źródło: WWF Polska