Japonia: Czy czeka nas coś gorszego od Czernobyla ? Europa zagrożona ?

Poniższy artykuł pisałem 7 godzin temu. W międzyczasie dotarłem do danych i informacji, które przekonały mnie o zasadności obawiania się nadejścia chmury radioaktywnej.

Pragnę podkreślić, iż nie mam i nie mogę mieć pewności co do tego, czy radioaktywna chmura dojdzie do Europy. Mam jednak uzasadnione obawy co do takiej możliwości. 

Oto w skrócie informacje, które pozyskałem:


Spoglądając wstecz – na historię tego typu zdarzeń (także w Czernobylu), widzimy że informacje o nich podawane były z dużym opóźnieniem. Z kilku źródeł dowiedzieliśmy się (w tym KOPP), iż tym razem jest podobnie. W tego typu sytuacji kryzysowej, oficjalne media mogą podawać tylko to, co zostaje przepuszczone przez filtr agencji prasowych. Inaczej mówiąc – jeśli w najbliższym czasie coś się będzie działo, to nie powinnismy oczekiwać szczerej i natychmiastowej relacji mediów !

Śledźcie uważnie rozwój wypadków ! Lepiej dmuchać na zimne niż poprzez niefrasobliwość ryzykować zdrowie swoje i swoich najbliższych.

 

Artykuł główny:
 

Jakkolwiek jeszcze wczoraj władze Japonii uspokajały nas, że problemy w elektrowni atomowej – Fukushima są pod kontrolą, to jednak dzisiejszego ranka doszło do najgorszego. Ściana elektrowni się zawaliła, doszło do dużego wybuchu i poważnego wycieku materiału radioaktywnego.

 

Rektory w Fukushima 1 i Fukushima 2 są przegrzane i poza kontrolą specjalistów elektrowni, co zmusiło kierownictwo do podjęcia decyzji o "kontrolowanym" wypuszczeniu do atmosfery części radioaktywnej pary z przegrzanego systemu chłodzenia reaktora (link).

Zarząd elektrowni przyznał, że utracił kontrolę nad chłodzeniem pozostałych reaktorów w obu blokach. 

W każdej chwili może dojść do większych wybuchów oraz niekontrolowanej reakcji łańcuchowej, co mogło by spowodować tragedię wielokrotnie większą, jak ta w Czernobylu, na Ukrainie, w 1985 roku.
 

Czy Europie coś grozi ?

 
To pytanie właśnie spędza sen z powiek wielu specjalistów i polityków w Europie. Odpowiedź jest tylko jedna: TAK – Europa może być w takiej sytuacji poważnie zagrożona.

Nie kontrolowana reakcja i duży wybuch w elektrowni Fukushima, spowoduje wydostanie się potężnej, wielokrotnie większej od tej z Czernobyla, chmury radioaktywnej, która obiegnie całą ziemię i w przeciągu kilku dni dostanie się nad Europę. 

Edwin Lyman, specjalista od technologii nuklearnych, stowarzyszony w Unii przeciwnej rozwojowi tych technologii (Union of concerned Scientists) twierdzi, iż niezdolność przywrócenia chłodzenia reaktorów, prawie na pewno doprowadzi do "przepalenia" reaktorów i przeniknięcia ogromnej ilości paliwa radioaktywnego do środowiska, co spowoduje katastrofę ekologiczna o niewyobrażalnych rozmiarach.

 

 

Tej wersji zaprzeczają specjaliści z Japonii. Twierdza oni, że powtórka Czernobyla jest w przypadku japońskich, nowoczesnych elektrowni atomowych niemożliwa, poniewaz utrata temperatury powoduje zatrzymanie reakcji jądrowej. Czytamy o tym w MSNBC.com (link).


Kto ma rację ?


Jak na razie przewidywania japońskich specjalistów się nie sprawdzają i co rusz dochodzi do nowych niespodzianek. Sami przyznają, że nie są zdolni chłodzić reaktory i dochodzi do wybuchów. 

FOX News alarmuje (link):

"However, if they cannot continue to restore cooling of the plant, it could become a very dangerous situation to those living in close range of the plant, and the fallout would only spread.
If the reactor does indeed melt down, the results could be similar – if not worse – than that of Chernobyl."

 

Czyli jednak…

Okazuje się, że jeśli Japończykom nie uda się przywrócić chłodzenia reaktorów, to prawdopodobieństwo iż katastrofa wielokrotnie przewyższająca tą z Czernobyla się zdarzy, jest jednak wysokie.

Pilnie obserwujmy rozwój wypadków w Japonii, poniewaz jeśli dojdzie do rozpatrywanej tutaj katastrofy, to będziemy mieli tylko kilka dni na przygotowanie się do przyjęcia opadów radioaktywnych.

Dobrze by też było zadać podstawowe pytania, naszym politykom i specjalistom: jak oni przygotowują nasz kraj i społeczeństwo do potencjalnej sytuacji kryzysowej ? Czy podjęli już jakieś działania, czy też jak zwykle będą kompletnie zaskoczeni ?

Źródło: http://www.globalnaswiadomosc.com/nowyczernobyl.htm