Jesteś po stronie natury? Wygraj grant na realizację projektu ekologicznego!

po-stronie-natury
Już po raz piąty można ubiegać się o dofinansowanie projektów ekologicznych w ramach konkursu grantowego organizowanego jako element programu „Po stronie natury”. Przedszkola, szkoły oraz instytucje promujące edukację ekologiczną, mogą w tym roku zawalczyć o przyznanie wsparcia w wysokości do 10 tysięcy złotych. Do zagospodarowania jest pula 100 tysięcy złotych, a wnioski można składać do 15 kwietnia.

Nieprzerwanie od pięciu lat Żywiec Zdrój S.A. wraz z Fundacją Nasza Ziemia wspiera inicjatywy ekologiczne, poprzez dofinansowanie najciekawszych pomysłów i pomoc w ich wdrożeniu. Również w tym roku każda idea, której celem jest zwiększenie świadomości i wiedzy ekologicznej, czy też wspieranie lokalnych inicjatyw związanych z ochroną środowiska, może ubiegać się o wsparcie finansowe. W puli konkursu grantowego znajduje się 100 tysięcy złotych, a maksymalna, jednostkowa kwota dofinansowania to 10 tysięcy złotych. Komisja przyznająca granty, będzie zwracała uwagę między innymi na kompleksowe podejście do ochrony przyrody i edukacji ekologicznej oraz wcielanie w życie idei „Posadź dalej”, czyli aktywizację lokalnych społeczności.
Programem „Po stronie natury” długofalowo wspieramy ochronę środowiska oraz edukację ekologiczną w Polsce. Dzięki czterem edycjom konkursu grantowego w realizację tego celu zaangażowało się ponad 380 organizacji i instytucji oraz kilka tysięcy osób – mówi Sławomir Brzózek, prezes Fundacji Nasza Ziemia koordynującej konkurs. Udział w przedsięwzięciu dostarcza jego uczestnikom wielu emocji i wrażeń, które na długo zapadają w pamięć. Inicjatywy podejmowane w ramach programu, to doskonała okazja, żeby zrobić coś dobrego dla przyrody w skali lokalnej, ale także sposób na pokazanie społeczeństwu, że takie działania, w prosty sposób, może podjąć każdy z nas.

W ramach czterech dotychczasowych edycji programu kwotą ponad pół miliona złotych dofinansowano realizację 89 projektów ekologicznych. Dzięki tym funduszom udało się zrealizować warsztaty i szkolenia, powstały ścieżki edukacyjne oraz ogrody i arboreta. Wdrożono też sieć monitoringu stanu czystości oraz zagrożeń jakości lokalnych wód. Co roku w konkursie grantowym najaktywniej uczestniczą placówki edukacyjne – przedszkola i szkoły. Wśród grantobiorców znalazły się również liczne fundacje, a także Areszt Śledczy w Dzierżoniowie oraz Spółdzielnia Mieszkaniowa z Wałbrzycha.
Regulamin tegorocznego konkursu grantowego oraz formularz zgłoszeniowy dostępne są na stronie www.postronienatury.pl, w zakładce „Konkurs grantowy”. Dokumenty można znaleźć również na stronie Fundacji Nasza Ziemia (www.naszaziemia.pl), która udziela szczegółowych informacji pod numerem telefonu (22) 622 81 18.

Kontakt prasowy:

Monika Piekarska
Specjalista ds. PR Żywiec Zdrój S.A.
tel. 519 064 147, e-mail: monika.piekarska@danone.com

Aleksandra Modzelewska
The Addictives
Biuro Prasowe programu ”Po stronie natury”
tel. 666 381 468 e-mail: Aleksandra.Modzelewska@theaddictives.com


O programie „Po stronie natury”:
„Po stronie natury” to unikalny wieloletni sojusz na rzecz przyrody liderów z różnych sektorów. W ramach programu od 2009 roku z powodzeniem współpracują ze sobą instytucja państwowa – Lasy Państwowe, organizacja pozarządowa – Fundacja Nasza Ziemia oraz organizacja biznesowa – Żywiec Zdrój S.A. Każda ze stron wnosi do niego wyjątkową wiedzę, doświadczenie i wkład praktyczny lub finansowy.

W ramach „Po stronie natury” organizowana jest coroczna akcja sadzenia miliona drzew w Beskidzie Żywieckim oraz ogólnopolski konkurs grantowy na projekty ekologiczne odpowiadające na potrzeby lokalnych społeczności. W pierwszych dwóch latach program funkcjonował pod nazwą „Moje Silne Drzewo”.

Zadaniem „Po stronie natury” jest zwrócenie uwagi Polaków na problem ochrony środowiska naturalnego i potrzebę dbania o nie. Do programu może przyłączyć się każdy, kto chce zrobić coś dobrego dla przyrody i dobrze się przy tym bawić. Dotychczasowe działania przyczyniły się procesu odnawiania Puszczy Karpackiej – 4 milionami drzew obsadzono obszar o powierzchni ponad 715 ha. W ramach konkursu grantowego łącznym nakładem ponad pół miliona złotych dofinansowano do tej pory 89 projektów proekologicznych.