Liczą rysie na Mazurach

Odbyło się liczenie rysi w lasach mazurskich. W ramach projektu WWF Polska i we współpracy z leśnikami, zostaną zebrane informacje na temat występowania tych drapieżników w Puszczy Piskiej i Lasach Napiwodzko-Ramuckich. Poprzednie liczenie metodą tropień zimowych, przeprowadzone w 2011 roku, wykazało obecność nie mniej niż ośmiu rysiów.

 

Lasy mazurskie są obszarem, gdzie WWF Polska prowadzi od 2007 roku projekt na rzecz przywrócenia rysiów. Te duże dzikie koty znikły z Mazur w rezultacie nadmiernego odstrzału i kłusownictwa. Puszcze mazurskie są częściowo odizolowane od lasów na wschodzie Polski, gdzie te drapieżniki jeszcze występują. Dlatego ponowne zasiedlenie tego terenu przez rysie jest bardzo utrudnione  Dopiero po ponad dwudziestu latach, od kiedy ryś był widziany po raz ostatni w tym rejonie Polski, drapieżniki zaczęły powracać, ale już przy pomocy człowieka.

 

Rysie przywracane są przyrodzie mazurskich lasów przy pomocy dwóch metod – mówi Stefan Jakimiuk z WWF Polska.  Pierwsza z nich polega na wypuszczeniu młodych rysi urodzonych w niewoli, które następnie uczą się życia na wolności.  Drugi sposób to wypuszczanie dorosłych dzikich zwierząt przywiezionych z miejsc, gdzie jest ich dużo. W ubiegłym roku po raz pierwszy wypuściliśmy trzy dziko żyjące osobniki, które zostały przewiezione z Estonii.

 

Dzięki nadajnikom GPS, od  dziesięciu miesięcy, możemy śledzić wędrówki rysi przewiezionych z Estonii i przekonać się jak się adoptują do nowych warunków. Dzięki temu monitoringowi, wiemy, że np.samica, nazwana „Wielką Sobotą”, pozostała w lasach mazurskich, i że bardzo lubi wodę – jeziora i podmokłe lasy. Z kolei jeden z samców w grudniu wyruszył na wędrówkę, okrążając łukiem od północy największe mazurskie puszcze, na chwilę zajrzał do Obwodu Kaliningradzkiego, aby następnie powrócić w pobliże Puszczy Piskiej.

 

Oprócz wypuszczania rysi do przyrody bardzo ważne jest stwierdzenie jak sobie radzą w nowych warunkach i jak się rozwija populacja rysi na Mazurach – dodaje Jakimiuk. – Dlatego bardzo cennym źródłem informacji będą kolejne, tegoroczne zimowe  tropienia.Pozwoli to nam lepiej oszacować  liczebność tych drapieżników  i skuteczniej  je chronić. Według opinii znanego eksperta od rysi doktora Ursa Breitenmosera ,  lasy mazurskie   mogłyby być miejscem występowania od 20 do 40 rysiów. Mamy nadzieję, że w rezultacie naszych działań tak się stanie.

 

Partnerem w działaniach na rzecz przywrócenia rysia do mazurskich lasów jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Olsztynie.

 

Od sierpnia 2011 roku WWF chroni rysie w ramach projektu nr POIS.05.01.00-00-341/10 pt. „Aktywna ochrona populacji nizinnej rysia w Polsce”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Całkowita wartość projektu wynosi 3 629 697 PLN, z czego 3 085 242,45 PLN finansowane jest przez Unię Europejską.

 

Więcej informacji:

 

Stefan Jakimiuk, WWF Polska, tel. 606856777.

Paweł Średziński, WWF Polska, tel. 604631633.

 rys_aleksander adamski