Mała foka w Mielnie

Na plaży w Mielnie pojawiła się pierwsza w tym roku mała foka. Zgłoszenie o jej obserwacji otrzymał członek Błękitnego Patrolu WWF, Sebastian Barszczewski, który błyskawicznie dotarł na miejsce, w celu zapewnienia pierwszej pomocy foczemu maluchowi.

To pierwsza mała foka w tym roku, urodzona w naturze, której pomaga Błękitny Patrol WWF. Patrol WWF odebrał zgłoszenie o pojawieniu się małej foki o godzinie 15:00. Wolontariusz WWF starał się zabezpieczyć miejsce przebywania foki do czasu przyjazdu ekipy ze Stacji Morskiej w Helu.

Foka została znaleziona na głównej plaży miejskiej w Mielnie – relacjonował Sebastian Barszczewski, wolontariusz z Błękitnego Patrolu WWF. – To miejsce uczęszczane przez wielu ludzi, więc od razu przystąpiłem do odgrodzenia jej od osób, które dziś z racji dobrej pogody, tłumnie wyszły na spacer. Foka ma około 90 centymetrów długości i jest pokryta cała białym futrem, lanugo, charakterystycznym dla pierwszych tygodni życia foki.

Tegoroczny sezon narodzin fok szarych zaczął się później niż w ubiegłym roku. Dlatego małe foki na polskich plażach pojawiły się też z pewnym opóźnieniem. Wcześniej stoczniowcy z Gdyni znaleźli małego samca, Nautka.

WWF apeluje do wszystkich, którzy zaobserwują fokę, żywą lub martwą, na brzegu o natychmiastowy kontakt z Błękitnym Patrolem WWF, tel. 795536009. Osoba dyżurująca pod tym numerem skieruje w miejsce, gdzie zostanie zgłoszona obserwacja, jednego z 42 wolontariuszy, mieszkających na polskim wybrzeżu. Wolontariusze WWF zostali przeszkoleni w zakresie udzielania pierwszej pomocy ssakom morskim, jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeżeli foka będzie wymagała hospitalizacji w foczym szpitaliku w Helu, na miejsce dojedzie specjalny samochód z fokarium, zakupiony w ramach projektu prowadzonego przez WWF we współpracy ze Stacją Morską w Helu.

Działalność Błękitnego Patrolu WWF jest możliwa dzięki projektowi „Wsparcie restytucji i ochrony ssaków bałtyckich w Polsce” (w skrócie „Ssaki bałtyckie”) współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego „Infrastruktura i środowisko”. Partnerami projektu są: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego i Fundacja Rozwoju Uniwersytetu Gdańskiego.

Źródło: WWF