Na „polskim biegunie zimna” powstają nowe sady

Nowe gatunki jabłoni okazały się nieodporne na niskie temperatury na Suwalszczyźnie. Jak informuje TVP Info, "w 40 gospodarstwach w Suwalskim Parku Krajobrazowym (woj. podlaskie) powstają sady owocowe ze starymi odmianami jabłoni i grusz. Park przekazał już mieszkańcom podkładki do zaszczepień. 


 
Poinformowała o tym dyrektor SPK Teresa Świerubska. Dodała, że każdy z sadowników otrzymał po 60 podkładek, które zasadził u siebie w gospodarstwie.

Na przełomie lipca i sierpnia w nowych sadach zostaną dokonane szczepienia konkretnych gatunków jabłoni i grusz. Osoby, które biorą udział w projekcie, przeszły odpowiednie szkolenie zorganizowane przez SPK.

Świerubska powiedziała też, że projekt pt. „Ochrona tradycyjnych sadów przydomowych w Suwalskim Parku Krajobrazowym” powstał, bo nowe niskopienne odmiany jabłoni czy grusz nie sprawdziły się na Suwalszczyźnie, nazywanej polskim biegunem zimna – są mało odporne na mróz i warunki wegetacyjne.

Dlatego należy powracać do wysokopiennych, odporniejszych na mróz gatunków.

Odmiany jabłoni występujące kiedyś masowo na Suwalszczyźnie to m.in. Ananas Bereżnicki, Kosztela, Papierówka i Pąsówka. Odmiany grusz to Cukrówka Litewska, Korobówka czy Gruszkowe Rewelskie.

– Owoce z takich przydomowych sadów są smaczniejsze i zdrowsze niż te z sadów towarowych, to kolejny plus naszego projektu – powiedziała Świerubska.

Mieszkańcy SPK mają wyhodować stare odmiany drzewek, a potem przekazać sadzonki innym mieszkańcom, którzy przystąpią do realizacji projektu".

Realizacja projektu potrwa do 2012 roku. Pieniądze wyłożyły Fundacja Wspomagania Wsi i Fundacja Heifer Project International w Polsce.

Źródło: AgroNews