Najstarsza skamieniałość pteranodonta
Z Teksasu może pochodzić najstarsza skamieniałość pteranodonta – informują naukowcy na łamach "Journal of Paleontology".
Skamieniałość pochodzi sprzed 89 mln lat i być może reprezentuje najwcześniejszego odkrytego przez naukę pteranodonta. Naukowcy dysponują zaledwie kilkoma kośćmi lewego skrzydła, co utrudnia identyfikację znaleziska. Ponadto, są one sprasowane przez ciśnienie skał.
Rodzaj Pteranodon należy do rzędu gadów latających pterozaurów. Pomiędzy 100 a 65 mln lat temu, w czasach dinozaurów, ptaranodonty podbiły niebo unosząc się na swoich skórzastych skrzydłach.
Odkryty pteranodont miał rozpiętość skrzydeł sięgającą czterech metrów; przeciętna rozpiętość skrzydeł samca w obrębie tego rodzaju to 5.6 m.
Kości zostały znalezione dziesięć lat temu przez paleontologa amatora, jednak dopiero teraz doczekały się naukowego opisu.
Jak spekulują badacze, pteranodont po śmierci unosił się przez dłuższy czas w wodzie. Kości skamieniałe w skale znajdowały się w nienaturalnym układzie, a więc to najpierw w wodzie musiała nastąpić ich dekompozycja.
Pterozaury żywiły się przede wszystkim rybami, na które polowały lecąc nad taflą wody. W miejscu, gdzie powinny znajdować się ich żołądki, często odkrywa się ości. W tamtych czasach w środkowej części Ameryki Północnej znajdowało się płytkie, ciepłe morze. KRX
Źródło: PAP