Otrucie ptaków – martwe myszołowy zwyczajne, pow. biłgorajski, województwo lubelskie

W środę 27 marca dostaliśmy od kolegi Piotrka Karpińskiego informację, o delikatnie mówiąc bulwersującej „obserwacji” 6 myszołowów zwyczajnych, znalezionych martwych w lesie w pobliżu miejscowości Lipiny (gm. Potok Górny, powiat biłgorajski, województwo lubelskie). Wszystkie ptaki zostałyznalezione w odległości kilkunastu metrów od padłej świni, wyłożonej w nęcisku, koło ambony myśliwskiej. Wszystkie ptaki miały objawy silnego zatrucia (wydzielina wokół dziobów). Padlina oczywiście została zabezpieczona, żeby nie doprowadzić do zatrucia kolejnych ptaków. Sprawa natychmiast została zgłoszona na policję, konkretnie na komisariat w Potoku Górnym.

Zgłoszenie zostało wysłane także do lubelskiego RDOŚa – tutaj nabierze większej „mocy urzędowej”. Złapanie sprawcy o ile w ogóle możliwe, będzie bardzo trudne, ale trzeba sprawę nagłaśniać na wszelkie możliwe sposoby bo jak wiadomo szum, szczególnie medialny, potrafi zdziałać często więcej niż działania zgodnie z procedurami prawnymi. Informację o zdarzeniu będziemy chcieli wysać także do zaprzyjaźnionych mediów. Sprawę będziemy pilotować a o jej rozwoju – na bieżąco informować.

Źródło: http://www.lto.org.pl, https://www.facebook.com/pages/LTO-Lubelskie-Towarzystwo-Ornitologiczne/113585215410741?ref=ts