Ruta bez modyfikacji genetycznych. Ruta, „Gore”.

W naszym nowo otwartym nieregularniku kulturalnym z posypką eko proponujemy dziś płytę formacji uzbieranej na potrzeby projektu Ruta. Tytuł płyty to "Gore". Znamienny podtytuł krążka to "Pieśni buntu i niedoli XVI-XX wieku".

Muzycznie płyta tchnie świeżością, siłą i energią folku w aranżu punk rocka. A może punk rocka w aranżu folku. Zalecamy szczególną uwagę w sytuacji słuchania Ruty za kierownicą. But się robi cięższy a i bezkompromisowy stosunek do współużytkowników drogi się wzmaga. Natomiast  powtarzane jak mantra teksty pomagają w relacjach z urzędnikami.

Szczególnym walorem są teksty. Jak głosi podtytuł są to utwory autentyczne z historią sięgającą dawnej słowiańszczyzny.Dla nas odkrycie stanowi wielka siła publicystyczna, jak byśmy dziś powiedzieli, i głęboki, pełen uwagi zmysł obserwacji oraz wielka społeczna przytomność, obecność i wrażliwość ludzi, których zwykło się pomijać i umniejszać w podręcznikach historii. Przywykliśmy do przekazu, że charakter narodowy Polaków kształtowała szlachta i arystokracja. O chłopach uczono nas , że to masa wyposażona w inercję polityczną i nieprzejęta sprawami kraju. Może i tak. Natomiast słuchając tych pieśni nie można oprzeć się wrażeniu, że to chłopi byli (pewnie i są) gospodarzami na tych ziemiach, dbającymi o dom, rodzinę, ziemię.

Uważamy zatem, że jest to płyta bardzo eko i zadziwiająco aktualna. Ale tak to zwykle jest gdy ma się do czynienia z czymś rzeczywiście autentycznym i wartościowym.

P.S. Ruta to roślina uprawiana dawniej i dziś, której działanie lecznicze to między innymi obniżanie ciśnienia i działanie rozkurczające, rozluźniające. Dawniej ruta niemodyfikowana genetycznie używana była jako roślina magiczna, w obrzędach, do uzyskiwania wizji i wglądu.

Zapraszamy do słuchania.