Święto drzew w Żarach


W ramach zainicjowanej przez Kronopol Sp. z o.o. akcji „Posadź drzewko z Kronopolem” uczniowie żarskich szkół wraz z mieszkańcami miasta podsadzili 670 sadzonek drzew i krzewów.

W zeszły piątek, 19 października przy ul. Wieniawskiego w Żarach spotkali się miłośnicy przyrody. Cel spotkania był jeden – posadzić jak najwięcej drzew i krzewów w pasie pomiędzy żarską obwodnicą, a ogródkami działkowymi „Relax”. Początkowo planowano, że stanie tu blisko 300 drzew liściastych i krzewów. Jednak szybko się okazało, że uczestnicy akcji mają wystarczająco dużo siły i zapału, aby posadzić ich ponad dwa razy tyle. Ostatecznie zostało zasadzonych 370 drzew i 300 krzewów, w sumie 670 sadzonek.

Akcję wspierali również miejscowi strażacy, którzy zapewnili nowym sadzonkom pierwsze podlewanie.

Sadzenie rozpoczęło się o godzinie 10:00 i trwało przez kolejnych 5 godzin. Przez ten czas udało się również oczyścić nowo zalesiany teren i zebrać ponad 1000 kg śmieci.

„Cieszymy się, że udało się posadzić aż 670 sadzonek, z których za kilka lat wyrosną drzewa, tak
ważne dla ekosystemu naszego regionu. Szczególną radość sprawia fakt, że w akcji wzięło udział wielu uczniów, którzy w ten sposób pokazali duże zaangażowanie i pozytywną energię naszego miasta” – mówi Maciej Karnicki, prezes Kronopolu.

Akcja „Posadź drzewko z Kronopolem” jest częścią przedsięwzięcia Kronoland – projektu skupiającego wszystkie działania na rzecz środowiska, prospołeczne oraz dobroczynne podejmowane przez spółkę Kronopol w regionie. We wrześniu w ramach projektu Kronoland w Żarach został uruchomiony niebieski szlak turystyczny w Zielonym Lesie.

Znaczenie drzew w przestrzeni miejskiej

Czy wiesz, że:

  • Przeciętne drzewo absorbuje 1 tonę dwutlenku węgla na każdy metr sześcienny przyrostu, produkując przy tym 727 kg tlenu;
  • Z 1 m2 powierzchni liściowej drzew i krzewów do atmosfery dostaje się od 0,5 do ponad 1 kg czystego tlenu;
  • Jedno drzewo produkuje w ciągu roku tyle tlenu, ile zużywa człowiek w ciągu 2 lat życia;
  • Sto drzew usuwa 454 kg zanieczyszczeń rocznie; w tym 181 kg ozonu i 136 kg zanieczyszczeń pyłowych;
  • Jedno duże drzewo (25 metrów wysokości) usuwa w ciągu dnia z otoczenia tyle samo dwutlenku węgla, ile emitują dwa domy jednorodzinne.

Więcej informacji o proekologicznych inicjatywach Kronopolu na stronie www.kronopol.pl