Tygrysy niedostatecznie chronione
W naturalnym środowisku żyje zaledwie 3200 tygrysów. Wciąż zagraża im kłusownictwo, a w systemie ich ochrony znajdują się poważne luki – wynika z raportu przygotowanego przez międzynarodową organizację ekologiczną WWF. Do ocalenia tygrysów potrzeba większej liczby strażników oraz inwestycji w ich sprzęt i szkolenia. Ma to pomóc w podwojeniu liczby dziko żyjących tygrysów do 2022 roku.
Nieefektywne zarządzanie, niewystarczające zasoby ludzkie i wyposażenie, to podstawowe problemy z jakimi boryka się wiele parków narodowych i rezerwatów, w których żyją tygrysy. Kłusownictwo, obok utraty naturalnych siedlisk, wciąż jest jednym z największych zagrożeń dla przyszłości tego gatunku.
WWF sprawdził, jak wygląda ochrona tygrysów w 135 kluczowych siedliskach występowania tych zwierząt na świecie. Raport obejmuje sześć kluczowych elementów dla efektywnej ochrony siedlisk tygrysa: ochrona prawna, zarządzanie, efektywne patrole, system komunikacji, wykrywalność przestępstw oraz dostępność szkoleń i sprzętu dla pracowników parków i rezerwatów.
Ponad 90% sprawdzonych przez WWF siedlisk zostało objętych ochroną prawną, jednak w ponad połowie z nich brakuje planów zarządzania tym gatunkiem. Brakuje tam także strażników. W południowej i południowo-wschodniej Azji jedynie 12% parków narodowych i rezerwatów są chronione przez wystarczającą liczbę strażników. Ponad 50% pracowników nie zostało przeszkolonych i nie dysponuje odpowiednim sprzętem.
Objęcie ochroną miejsc, w których żyją tygrysy, nie wystarczy, by je ocalić – mówi Mike Baltzer z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF. – Potrzebne są plany ochrony gatunku, efektywne zarządzanie, inwestycje w kadry oraz w sprzęt. Inaczej parki narodowe i rezerwaty będą istnieć jedynie na papierze.
Tygrys jest obecnie jednym z najbardziej zagrożonych gatunków na świecie. Na wolności żyje tylko 3200 osobników. WWF we współpracy z rządami państw, w których żyją tygrysy, postawił sobie za cel ograniczenie kłusownictwa i podwojenie liczby tygrysów do 2022 roku. Kłusownictwo wciąż stanowi jedno z najważniejszych zagrożeń dla przetrwania tych drapieżników. Na tygrysy poluje się ze względu na ich skóry oraz części ciała wykorzystywane w tradycyjnej medycynie azjatyckiej (TMA).
Przeczytaj raport WWF i sprawdź, jak wygląda status ochrony tygrysów w wybranej części świata. Dowiedz się, jak możesz chronić tygrysy i inne zagrożone gatunki zwierząt!
WWF jest jedną z największych fundacji zajmujących się ochroną przyrody na całym świecie. W Polsce działa już od ponad 10 lat. Dowiedz się, jak możesz chronić życie na Ziemi. Wejdź na www.wwf.pl.
Więcej informacji:
Paweł Średziński, WWF Polska, psredzinski@wwf.pl, tel. 604 631 633