Osierocony nosorożec walczy o przetrwanie

Osierocony nosorożec indyjski ma zaledwie dwa tygodnie. Jego matka zginęła z rąk kłusowników w Parku Narodowym w Manas, gdzie WWF Indie działa na rzecz przywrócenia tych zwierząt do natury. Z 18 nosorożców indyjskich wypuszczonych na wolność w 2012 roku do dziś przeżyło 14. Przyczyną ich śmierci są kłusownictwo i nielegalny handel rogiem nosorożca w Azji.

 

Młody nosorożec jest w ciężkim stanie. Wycieńczone i odwodnione zwierzę zostało znalezione przy martwej matce, którą kłusownicy zastrzelili i pozbawili rogu. Nosorożec został przetransportowany w bezpieczne miejsce i jest pod stałą opieką weterynaryjną. Jednak jego przyszłość wciąż jest niepewna. W pierwszych miesiącach życie młodego nosorożca w dużej mierze zależy od matki, która opiekuje się nim i karmi mlekiem przez co najmniej dwa lata.

 

Nowi opiekunowie zrobią wszystko, co w ich mocy, aby pomóc zwierzęciu – mówi Deba Dutta z WWF Indie. – Gdy stan nosorożca ulegnie poprawie, zwierzę trafi na specjalny wybieg, gdzie pod okiem specjalistów zajmujących się dzikimi zwierzętami będzie uczyło się samodzielnego życia i być może zostanie z sukcesem wypuszczone na wolność..

 

Niestety incydent w Parku Narodowym Manas nie należy do rzadkich przypadków. Z 18 nosorożców indyjskich wypuszczonych przez organizację ekologiczną WWF na terenie parku przeżyło do dziś 14 osobników. Przyczyną jest kłusownictwo spowodowane nielegalnym handlem rogiem nosorożca. Największy popyt na róg nosorożca obserwuje się w krajach środkowej Azji, szczególnie w Wietnamie.

 

W tradycyjnej medycynie azjatyckiej popularnej (TCM) róg nosorożca wykorzystywany jest jako preparat o właściwościach leczniczych – dodaje Paweł Średziński z WWF Polska. – Współczesna medycyna nie potwierdza jednak jego rzekomego wpływu na zdrowie. Róg nosorożca zbudowany jest z keratyny, podobnie jak ludzkie włosy i paznokcie. Rogu nosorożca używa się także do produkcji trzonków do ceremonialnych noży, zwanych „jambiya”, popularnych w środkowo-wschodniej Azji. Mężczyźni noszą je przy sobie jako symbol bogactwa i lepszego statusu społecznego.

 

Od początku 2013 roku w stanie Assam w północno-wschodnich Indiach kłusownicy zabili już 16 zwierząt, w tym również samice z młodymi. Szacuje się, że w stanie Assam żyje około 2400 nosorożców indyjskich, a w całym kraju około 3600.

 

Ograniczanie kłusownictwa powinno obejmować zarówno zwiększenie ochrony nosorożców przebywających w parkach narodowych i rezerwatach, jak i działania zwalczające zorganizowaną przestępczość – podsumowuje Dutta. – Potrzebna jest także edukacja i zmiana mentalności nabywców produktów wykonanych z rogu nosorożca.

 

Fundacje takie jak WWF mogą istnieć tylko dzięki wsparciu darczyńców. Pamiętaj o przekazaniu 1% podatku na WWF Polska, KRS 0000 160 673.

 

Zobacz, co Ty możesz zrobić, aby pomóc w ochronie zagrożonych gatunków zwierząt!

 

 

 

Więcej informacji:

Paweł Średziński, WWF Polska, psredzinski@wwf.pl, tel. 604 631 633