Centrum Geoedukacji w Kielcach powstaje na Wietrzni

W rezerwacie "Wietrznia” powstaje budynek, jakiego w Kielcach jeszcze nie było. Ma być wielka atrakcja turystyczną.

Rośnie w oczach Centrum Geoedukacji w Kielcach, które jest budowane na Wietrzni. To będzie jeden z najpiękniej położonych i wkomponowanych w otoczenie budynków w mieście.
Centrum powstaje w dawnym wyrobisku a obecnie rezerwacie geologicznym na Wietrzni.

– Prace nie zostały przerwane na zimę. Gdyby nie było tak wielkich mrozów to budowa byłaby bardziej zawansowana, ale i tak idzie zgodnie planem. Opóźnienia nie ma – informuje Tomasz Pierzak, nadzorujący inwestycje w Geoparku w Kielcach. – Budynek wyszedł z ziemi, stoją ściany parteru i szykujemy się do stawiania drewnianych dźwigarów, na których będzie posadowiony dach. Materiał już jest i w tym tygodniu rozpoczniemy montaż. Wciągu dwóch miesięcy planujemy doprowadzić budynek do stanu surowego, zamkniętego.

Dodaje, że budynek jest bardzo ładnie wkomponowany w Wietrznie. – Projektantowi udało się stworzyć bardzo ładny obiekt i ciekawie połączyć go z otoczeniem. Będziemy mieli się, czym pochwalić – informuje Tomasz Pierzak.
 

OTWARCIE W 2012

Budynek ma być gotowy na 30 października tego roku, a turystom zostanie udostępniony w styczniu 2012 roku.
W jednokondygnacyjnym pawilonie z antresolą zaprojektowano część wystawienniczą, w której powstanie ekspozycja geologiczna nawiązująca do naszego terenu. Będzie w nim miejsce dla tetrapoda. W części edukacyjnej powstaną sale dla dzieci i młodzieży, zainteresowanej zdobywaniem wiedzy geologicznej. Tutaj wprowadzi się Klub Miłośników Geologii. Wyjścia w pobliski teren uzupełnią zajęcia w pomieszczeniach. Przewidziana jest także sala konferencyjna. W pawilonie będzie miejsce na punkt informacyjny o atrakcjach geologicznych regionu.
 

GEOLOGICZNY PLAC ZABAW

Uzupełnieniem budynku będzie zagospodarowane otoczenie. Główna atrakcja to plac zabaw dla dzieci z elementami geologiczny i skwerek z ławeczkami. Dla zmotoryzowanych turystów przewidziano parking. W przyszłości powstaną także ścieżki geologiczne na Wietrzni, ale to w ramach innego projektu, który będzie później realizowany.

Dla osób niepełnosprawnych, ale nie tylko, zaprojektowano wirtualną trasę geologiczną. Ludzie na wózkach nie pokonają ścieżki w naturze, ale przynajmniej zobaczą jej atrakcje na ekranie. A turyści z innych miast po obejrzeniu w internecie takiej trasy być może zechcą przyjechać i zobaczyć ją na żywo.

Inwestycja będzie kosztowała około 18 milionów złotych, ale Unia Europejska pokryje aż 85 procent kosztów.
Obiekt powstanie w ramach Świętokrzyskiego Szlaku Archeo-Geologicznego, który obejmuje także Chęciny i Krzemionki Opatowskie.

Źródło: echodnia.eu