Wieczorem zorza polarna nad Polską
Wczoraj na Słońcu doszło do kolejnej potężnej eksplozji. W kierunku Ziemi zmierza największa ilość plazmy od 7 lat. Wieczorem kolorowe zorze polarne mogą się pojawić nawet nad Polską.
Wczoraj o godzinie 4:59 nad ranem czasu polskiego na Słońcu doszło do potężnej eksplozji klasy M9 z plamy nr 1402, która znajdowała się naprzeciw Ziemi.
W kierunku naszej planety z prędkością 2,2 tysiąca km/s wystrzeliła największa ilość plazmy (wiatru słonecznego) od 7 lat, czyli od kresu poprzedniego cyklu słonecznego.
Jak wynika z prognoz amerykańskiego NOAA czoło chmury naładowanych cząstek dotrze do ziemskich biegunów magnetycznych dzisiaj około godziny 15:00, przy czym zakres błędu wynosi +/- 7 godzin.
Indeks intensywności burzy magnetycznej może osiągnąć na wysokich szerokościach geograficznych k-7, zaś na niskich szerokościach k-5.
To oznacza, że prawdopodobieństwo pojawienia się zorzy polarnej na niebie nad Polską dzisiejszego wieczoru wynosi aż 60-70 procent. Jeśli zorze rzeczywiście pojawią się na niebie, to należy ich poszukiwać nad północnym horyzontem, z dala od świateł miejskich.
Zorza w naszych szerokościach geograficznych zazwyczaj nie jest tak okazała, jak na dalekiej północy. Mimo to świeci na czerwono i zielono, odróżniając się od jakiegokolwiek innego zjawiska.
Jeśli zorza będzie widoczna nad Polską, natychmiast o tym poinformujemy na łamach serwisu oraz na naszym profilu na Facebooku. Warto śledzić nasze artykuły i trzymać rękę na pulsie od samego zachodu słońca. Poniżej zamieszczamy materiały pokazujące wczorajszy rozbłysk na Słońcu.
Źródło: www.twojapogoda.pl
fot: NASA / SDO.