Dziś w nocy: zorza polarna nad Polską

Według zapowiedzi meteorologów dziś (7/8. 08. 2011) nad Polską morze być widoczna zorza polarna. W naszym kraju zorza bywa widoczna raz na  kilkanaście lat.

Zorze powstają na skutek burz magnetycznych na Słońcu. Wyrzuca ono wielkie ilości nałądowanych cząstek o wysokiej energii. Cząstki te tworzą tzw. wiatr słoneczny. Gdy dociera on w pobliże Ziemi, oddziaływuje z jej polem magnetycznym. Elektrony w pobliżu ziemskich biegunó zderzają się z cząsteczkami azotu i tlenu. Na skutek tego zderzenia oba pierwiastki wypromieniowują energię w postaci kwantów światła. Wówczas tlen świeci na zielono i różowo a azot na purpurowo iniebiesko. Żółty kolor powstaje na skutek mieszania się barw zielonej i czerwonej.

Zorze powstają głównie w strefie podbiegunowej w okresach największej aktywności słońca. Ostatnio miało to miejsce w 2001 a poprzednio w 1990 roku. Zorze obserwowano wówczas także  nad Polską.

Z burzami słonecznymi i zorzami wiążą się inne zjawiska; wzrost pochłaniania fal radiowych, zaburzenia pola magnetycznego, spadek natężenia promieniowania kosmicznego a także między innymi większe przyrosty drzew.

Co ciekawe nad Polską przechodzi dziś również nietypowy front burzowy zwany linią szkwału lub linią nawałnic. Jest to strefa burz i nawałnic układających się w linię. Dziś ta linia rozciąga się południkowo od Ostrołęki, Wyszkowa przez Warszawę, Radom, Starachowice aż po północny kraniec Kielc. W trakcie burz mogą powstawać gwałtowne podmuchy huraganowego wiatru przekraczające 100km/h.

Należy byc ostrożnym i w przypadku przybierającego gwałtownie na sile wiatru bezwzglednie schronić się.

Ł.Misiuna

Fot.sxc.hu