Akcja Bałtycka ma 55 lat. I zaprasza na konferencję
11 września 1960 roku w Górkach Wschodnich grupa pasjonatów z Koła Naukowego Biologów Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęła badania ornitologiczne wybrzeża Bałtyku. Tak zaczęła się Akcja Bałtycka – jeden z największych na świecie i najdłużej działających programów badawczych, który zajmuje się wędrówkami ptaków.
Pionierzy Akcji Bałtyckiej to Przemysław Busse (przewodniczący koła naukowego), Barbara Diehl, Bogumiła Szulc (potem Olech), Maciej Gromadzki, Roman Wojan (później Hołyński) i Bolesław Jabłoński.
Z okazji jubileuszu 28-29 listopada odbędzie się w Górkach Wschodnich na Wyspie Sobieszewskiej w Gdańsku konferencja naukowa „Współczesne obrączkowanie ptaków – aspekt naukowy i etyczny”. Konferencję organizuje Fundacja Akcja Bałtycka wraz ze Stacją Badania Wędrówek Ptaków Uniwersytetu Gdańskiego.
Na sobotę zaplanowano trzy sesje konferencyjne: „Historia obrączkowania ptaków i Akcji Bałtyckiej”, „Współczesne metody badania wędrówek ptaków – nowe wyzwania” i „Aspekt etyczny obrączkowania”. Będzie też slajdowisko i przyjęcie z urodzinowym tortem.
W niedzielę uczestnicy wyruszą w teren, do miejsca, gdzie po raz pierwszy 55 lat temu ornitolodzy z Koła Naukowego UW zaobrączkowali ptaki. – W ten sposób chcemy przypomnieć, jak wieloletnią i bogatą historię ma Akcja Bałtycka, i jak wiele osób było i jest w nią nadal zaangażowanych – informuje Katarzyna Rosińska z Fundacji Akcja Bałtycka.
Obchody urodzin AB są również formą podziękowania dla wszystkich wolontariuszy za zaangażowanie oraz wspieranie prac badawczych. Konferencja będzie okazją do spotkania dzisiejszych i dawnych akcjonariuszy. Swój przyjazd zapowiedziała już część zespołu założycielskiego Akcji Bałtyckiej.
ecoPress jest patronem medialnym jubileuszowej konferencji.
Szczegółowe informacje znajdują się na stronie http://fundacja-ab.org.pl/konferencja-naukowa/