Czekamy na wiosnę ze Spring Alive

Dni stają się coraz dłuższe i zewsząd słychać ptasie śpiewy i nawoływania. Trwa wiosenna wędrówka jaskółek, bocianów i tysięcy innych ptaków, które wracają ze swych zimowisk w Afryce oraz zachodniej i południowej Europie. Trwają przeloty gęsi, obserwujemy żurawie i czajki, śpiewają pierwiosnki, w lasach gruchają siniaki, a dzięcioły kują już nowe dziuple.

Z pierwszym dniem wiosny Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, które jest międzynarodowym koordynatorem Spring Alive, inauguruje polską edycję tej międzynarodowej kampanii. Polega ona na notowaniu na platformie www.springalive.net pierwszych obserwacji pięciu gatunków ptaków: bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka, kukułki oraz żołny.

 

W tym roku Spring Alive odbywa się pod hasłem „Jaskółki z mojego sąsiedztwa”. Dymówka jest pospolitym ptakiem naszych wsi. W naszym krajobrazie na razie nic jej nie zagraża, jednak w innych krajach Europy jej sytuacja jest dużo mniej stabilna. Od 1990 roku populacja dymówki zmalała
w Europie o 30%. Zachęcamy dzieci, młodzież i wszystkie osoby zainteresowane ptakami do bliższego poznania jaskółek, które występują w Polsce: dymówki, oknówki i brzegówki.

Jak to zrobić?

  • Wsłuchaj się w głos dymówki, a przed jej powrotem nauczysz się ją rozpoznawać. Możesz posłuchać jej głosu tu: http://www.springalive.net/pl-pl/springalive/swallow
  • Monitoruj ile gniazd w tym sezonie mają dymówki w Twoim sąsiedztwie.
  • Notuj (starając się nie przeszkadzać ptakom) daty przylotu i założenia gniazda, złożenia jaj, wylęgu młodych i opuszczenia gniazda przez pisklęta. Będziesz mógł porównać swoje zapiski w kolejnych latach.
  • Dymówki do budowy gniazda potrzebują błota. W suche, bezdeszczowe lata oraz tam, gdzie brak błotnistych dróg i przydrożnych kałuż, znalezienie tego budulca może być trudnym zadaniem. Możesz więc sam zbudować gniazdo dla jaskółki. Jak to zrobić dowiesz się z instrukcji na naszej stronie: Jak samodzielnie zbudować gniazdo dla dymówki?
  • Nie pozwól niszczyć gniazd jaskółek. Jeśli mieszkańcom przeszkadzają ptasie odchody – pomóż zainstalować specjalną deseczkę pod gniazdem, która zabezpieczy miejsce wokół gniazda przez zanieczyszczeniem.
  • Poznaj różnice między najczęściej spotykanymi gatunkami jaskółek: dymówką i oknówką. Naucz się je rozróżniać i dowiedz się jak najlepiej chronić oba gatunki.

Jedna jaskółka wiosny nie czyni, ale… i tak wszyscy na nią czekają. Jak się okazuje – najsłynniejsi posłańcy wiosny – bocian biały i jaskółka cieszą się także popularnością w Internecie. Jak informuje Instytut Monitorowania Mediów w ciągu ostatniego przedwiosennego miesiąca, między 15 lutego
a 15 marca, pojawiło się aż 200 wzmianek na temat jaskółek i bocianów na portalach internetowych
i społecznościowych. Zdecydowanie prowadzi bocian, który był tematem aż 80% wszystkich zbadanych publikacji.

spring

 

Więcej informacji:

Katarzyna Groblewska, Rzecznik prasowy OTOP

+ 48 500 239 648

katarzyna.groblewska@otop.org.pl