Dzisiaj Światowy Dzień Tygrysa

4 z 9 gatunków tygrysów są już wymarłe. Obecnie na wolności pozostało zaledwie około 3200 tygrysów. W celu podwojenia liczby dziko żyjących tygrysów do 2020 roku, organizacja WWF rozpoczęła międzynarodową akcję na rzecz ich ochrony. W ramach tej akcji, właśnie trwa pierwsze międzynarodowe liczenie tygrysów w Indiach i Nepalu.

 

Tygrys, największy gatunek dziko żyjących kotów, jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych i charyzmatycznych zwierząt na świecie. Jest także jednym z gatunków najbardziej zagrożonych wyginięciem. Na wolności żyje obecnie tylko około 3200 tygrysów, podczas gdy jeszcze 100 lat temu ich populacja szacowana była na około 100 tysięcy – w ciągu XX wieku straciliśmy 97% światowej populacji tego gatunku!  Dlatego organizacja ekologiczna WWF zainicjowała międzynarodowy program ochrony tygrysów TX2, którego celem ma być podwojenie liczby tygrysów żyjących na wolności do 2022 roku. W programie TX2 bierze udział 13 państw, w których żyją tygrysy, w tym Indie i Nepal, w których trwa wielkie liczenie tych zwierząt.Organizacja apeluje do rządów obydwu państw o przeprowadzenie kolejnych tropień w 2016, 2020 i 2022 roku, które pomogą ocenić zmiany liczebności populacji tygrysów.

 

Kraje, które chcą podwoić liczebność populacji tygrysów do 2022 roku mają przed sobą bardzo ambitny cel, a WWF będzie je wspierał w jego realizacji – mówi Mike Baltzer z międzynarodowej organizacji ekologicznej WWF. – Regularne liczenia tygrysów pomogą nam na bieżąco oceniać postępy i planować kolejne działania, które mają pomóc tym zwierzętom.

 

Ustalenie dokładnej liczby tygrysów to prawdziwe wyzwanie – zwierzęta przemieszczają się codziennie na duże odległości w poszukiwaniu pokarmu. W ramach akcji naukowcy nie tylko tropią tygrysy, ale także analizują dane z kamer ukrytych w miejscach ich występowania. Liczenia w Indiach i Nepalu objęły najważniejsze obszary chronione, strefy buforowe i leśne korytarze ekologiczne. Wyniki liczenia poznamy w najbliższych dniach.

 

Obok niszczenia siedlisk, największym zagrożeniem dla tygrysów jest kłusownictwo i nielegalny handel żywymi zwierzętami lub wykonanymi z nich produktami, o rzekomo leczniczym działaniu. Najwięcej zatrzymań z powodu nielegalnego handlu tygrysami w ciągu ostatnich 10 lat miało miejsce w Indiach, Chinach i Nepalu. Według raportu pt. Tylko skóra i kości  wydanego przez organizację TRAFFIC, w latach 2000-2012 skonfiskowano części tygrysów należące do ponad 1 400 zwierząt, co oznacza że każdego roku traciło życie średnio 110 tygrysów.

 

Regularne liczenia tygrysów dostarczą bardzo ważnych informacji, które pomogą lepiej chronić te zwierzęta.

 

Sprawdź, jak możesz pomóc tygrysom.

 

Więcej informacji:

Paweł Średziński, WWF Polska, psredzinski@wwf.pl, tel. 604631633.

 wwf