Ekogrzanie w nowych mieszkaniach

Ustawa o efektywności energetycznej zmusi deweloperów do stosowania bardziej ekologicznego ogrzewania w budynkach

Sejmowa podkomisja skończyła prace nad ustawą o efektywności energetycznej, dziś projektem zajmie się Komisja Gospodarki. Zapisy ustawy nałożą na firmy obowiązki  ograniczania zużycia energii.

Projekt przewiduje wprowadzenie tzw. białych certyfikatów za oszczędzanie energii. Przedsięwzięcia, które dostaną certyfikaty, będą wybierane w przetargu.

9 procent o tyle wg Komisji Europejskiej musi spaść zużycie energii w polskiej gospodarce do 2016 r.

Ustawa ograniczy dowolność w wyborze ogrzewania w nowych budynkach wielorodzinnych. Zgodnie z projektem deweloperzy powinni w pierwszej  kolejności stosować odnawialne źródła energii, własne elektrociepłownie lub wykorzystać ciepło odpadowe.  Jeśli tego nie zrobią, będą mieć obowiązek przyłączenia budynku do systemu sieciowego, ale tylko wtedy, gdy przedsiębiorstwo ogrzewnicze zaoferuje  energię ze  źródeł odnawialnych, kogeneracji i ciepła odpadowego z przemysłu. – Jeśli nie poprą tego programy pomagające dostosować budynki do nowych wymogów, to będzie to zapis wymuszony. Podłączenie do sieci ciepłowniczej powinno być tam, gdzie to się opłaca – ocenia dr Sławomir Pasierb z Fundacji na Rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii.

Dobra wiadomość jest taka, że za przyłączenie do sieci ciepłowniczej  nie zapłaci deweloper, tylko ciepłownia. – Powinniśmy przyłączać  nowych odbiorców. Jeśli tak nie będzie, nastąpi wzrost strat przesyłanej energii  oraz opłaty stałej  dla istniejących odbiorców,  czyli dla ok. 60 proc. mieszkańców dużych miast – mówi Włodzimierz Kędziora, ekspert Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych.

Źródło: Rzeczpospolita