Pierwsza na świecie pływająca platforma offshore

Duński producent turbin wiatrowych podpisał porozumienie z WindPlus na budowę pierwszej turbiny na świecie, która będzie postawiona na innowacyjnej platformie WindFloat. W odróżnieniu od aktualnie stosowanych rozwiązań, platforma WindFloat jest konstrukcją pływającą, co umożliwia  budowę farm wiatrowych w lokalizacjach przybrzeżnych o głębokościach wody powyżej 50 m.  


WindPlus jest spółką joint venture prowadzoną przez portugalską grupę kapitałową EDP.  WindFloat jest pionierskim projektem spółki, który ma spory potencjał, aby stworzyć nowy fundament pod dalszy rozwój przybrzeżnych farm wiatrowych na świecie.  

Umowa z WindPlus obejmuje dostawę, instalację i uruchomienie turbiny Vestas V80 2,0 MW dla projektu, który będzie zlokalizowany przy wybrzeżu Portugalii. Montaż turbiny zrealizowany zostanie jeszcze w tym roku. Oprócz dostawy i uruchomienia pilotowej turbiny, firma Vestas będzie wspierała dalszą integrację turbin wiatrowych z platformą WindFloat.

Opatentowana platforma WindFloat umożliwia lokalizację farm wiatrowych w miejscach dotychczas niedostępnych, gdzie głębokość wody przekracza 50 metrów. Innowacyjna konstrukcja platformy umożliwia zarówno prosty, jak i ekonomiczny montaż turbiny. Przemyślany system stabilizujący konstrukcję jest w stanie zarówno tłumić fale, jak i siły oddziaływające na turbinę.   
System składający się turbiny Vestas V80 i platformy pływającej będzie testowany przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy. Testy będą prowadzone szczególnie pod kątem produktywności, walidacji i optymalizacji sterowania, jak i przyszłej eksploatacji nowego systemu.

"EDP wybrała energetykę wiatrową offshore jako jeden z pięciu priorytetów innowacji, a projekt WindFloat jest jedną z najbardziej obiecujących technologii w tej dziedzinie. Po przejściu fazy testowej, EDP będzie lepiej przygotowana na wyzwania związane z rozwojem morskich farm wiatrowych na  całym świecie" – stwierdził António Mexia, prezes EDP.

"My z Principle Power cieszymy się ze współpracy z grupą EDP oraz Vestas umożliwiającą wczesne  wprowadzeniem naszej technologii ", mówi Alla Weinstein, prezes i dyrektor generalny Principal Power. "Wszystkie możliwości produkcyjne jak i potrzebna wiedza są dostępne w Portugalii. Dla Portugalii projekt WindFloat jest znaczącym krokiem w kierunku realizacji unijnych wytycznych do 2020 roku, wykorzystując zasoby energii, które są dostępne na wodach o znacznych głębokościach.”

Anders Soe-Jensen, prezes Vestas Offshore wyjaśnia: "W Vestas, stale poszukujemy różnych rozwiązań i materiałów, które przyniosą jeszcze więcej korzyści naszym klientom i obniżą w przyszłości koszty energii wytwarzanej przez morskie farmy wiatrowe, pod warunkiem, że wyniki projektu zakończą się powodzenie. Uważamy, że może on wzmocnić istniejący sektor offshore, co pomoże krajom na całym świecie zwiększyć poziom wykorzystania energii wiatrowej i podnieść ich niezależności energetyczną.”
 
Źródło: www.polishwindenergy.com