Europejskie Dni Ptaków w Kielcach

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) zaprasza do wzięcia udziału w corocznym święcie miłośników ornitologii – Europejskich Dniach Ptaków. W weekend 1 i 2 października w 34 krajach Europy i Azji odbędą się spacery i wycieczki połączone z obserwacjami ptaków. W Polsce będzie można wspólnie obserwować migrujące ptaki w 114 miastach. Zaplanowano już ponad 50 wycieczek otwartych i 80 szkolnych. Europejskie Dni Ptaków są organizowane przez BirdLife International, czyli światową federację towarzystw ochrony ptaków. Od 1993 roku, w pierwszy weekend października, odbywają są otwarte wycieczki ornitologiczne przybliżające uczestnikom tajemnice ptasiej jesiennej wędrówki przez kontynent europejski – z terenów lęgowych na zimowiska. Uczestnicy rejestrują swoje obserwacje na specjalnych formularzach i przekazują je ogólnopolskiemu koordynatorowi w OTOP. Już w niedzielny wieczór dane z Polski trafią do europejskiego centrum koordynacyjnego (w tym roku jest to Szwajcaria). Na podstawie wszystkich danych tworzona jest lista najczęściej spotykanych jesienią gatunków ptaków.

„Europejskie Dni Ptaków to akcja łącząca obserwatorów ptaków z wielu państw. Na stronie www.otop.org.pl znajduje się spis bezpłatnych wycieczek, które w różnych miastach Polski poprowadzą doświadczeni wolontariusze Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków. Podczas spaceru opowiedzą, jak rozpoznać dany gatunek, jakie są jego zwyczaje i jak go właściwie dokarmiać” – mówi Anna Połotnicka z OTOP.

W Kielcach odbędą się dwie wycieczki organizowane przez Ośrodek Edukacji Przyrodniczej (prowadzony przez Stowarzyszenie M.O.S.T. www.mostedu.org i Towarzystwo Przyjaciół Dzieci). 1 października z pętli autobusowej na osiedlu Świętokrzyskim (pętla linii 35,48 i innych) o godzinie 8:00 ruszy wycieczka na trasę : Świnia Góra-strumień Smuga-Wola Kopcowa-ogródki działkowe im. Stefana Żeromskiego-os. Świętokrzyskie. Planowany koniec wycieczki przewidujmy na godzinę 13:00. 2 października wycieczka rozpocznie się na os. Dąbrowa. Zbiórka na pętli autobusowej a stamtąd: Góra Wierzejska (obszar Natura 2000 „Ostoja Wierzejska-Góra Biała-Dąbrowa-os. Na Stoku. Start o godzinie 9:00, przewidywane zakończenie około godziny 14:00. Wycieczki poprowadzi Łukasz Misiuna, ornitolog. W ośrodku TPD (ul. Warszawska 147) 30. 09. 2011 odbędzie się też pokaz filmu przyrodniczego o ptaku – wodniczce. W razie pytań zapraszamy do kontaktu pod adresem mailowym: lukasz.misiuna@mostedu.org.

Udział w Europejskich Dniach Ptaków można wziąć także indywidualnie, zamieszczając wyniki swoich obserwacji w prowadzonym przez OTOP serwisie internetowym www.awibaza.pl lub wypełniając kartę obserwacji dostępną na stronie www.otop.org.pl.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) to działająca od dwudziestu lat organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Celem Towarzystwa jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Jego działania wspiera rzesza kilkunastu tysięcy członków, wolontariuszy i sympatyków. OTOP jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków – BirdLife International.

Po 20 latach istnienia OTOP to:
• Prawie 1000 ha rezerwatów, w których prowadzona jest czynna ochrona przyrody
• 174 ostoje ptaków (IBA), w tym 110 objętych regularnym monitoringiem zagrożeń
• 159 lęgowych gatunków ptaków objętych regularnym monitoringiem
• 2.500 nakładu kwartalnika “Ptaki”
• 800 wolontariuszy
• 2.000 członków
• 10.000 zadeklarowanych sympatyków
• 50.000 dzieci objętych programem
edukacyjnymWięcej informacji o działaniach OTOP na: www.otop.org.pl.

ŁMisiuna

fot.sxc.hu