IWES rozpocznie prace nad 90 metrowymi łopatami turbin

Fraunhofer Institute for Wind Energy System (IWES) przygotowuje się do opracowania nowej generacji turbin wiatrowych, których ostrza będą posiadały 90 metrów długości.

 

Zapotrzebowanie na większe turbin wiatrowych rośnie, zwłaszcza w sektorze morskiej energii wiatrowej. Branża wywiera prasję na ustanowienia instytucji badawczych, które mogą wykonywać badania i certyfikację dodatkowych duży łopat turbin. Fraunhofer IWES został zaangażowany w rozwój nowego obiektu badań w Bremerhaven. Nowy zakład będzie w stanie opracować nawet 90 metrowe łopatki turbin wiatrowych.

Nowe stanowiska do badań obejmują instalację nowego systemu hydraulicznego o większej mocy, zdolnego z łatwością do zginania i skręcania większych łopatek. Nowe podejście w konfiguracji ostrzy, przed testowaniem, pozwoli na stanowisku do skręcanie 90 metrowych łopat na odcinku 25 metrów. Oprócz ekstremalnych testów obciążeniowych, obiekt będzie w stanie wykonać dynamiczne badania obciążenie ostrzy, aby symulować cykliczne siły obciążeniowe w warunkach rzeczywistych. Pełny cykl badań zajmie około czterech miesięcy. Zgodnie z Fraunhofer IWES, obiekt jest już zarezerwowany do prowadzenia badań przez okres najbliższych dwunastu miesięcy.

Źrodło:energiawiatru.eu