Efekt migotania cienia wyeliminowany?

Duńscy naukowcy opracowali technologię, która umożliwi zlikwidowanie  zjawiska migotania cienia, wywoływanego przez łopaty turbin wiatrowych, przesłaniające Słońce – donoszą magazyny „New Scientist” i „Technology Review”.

Efekt migotania cienia może wystąpić przy niskim położeniu Słońca nad horyzontem. Gdy łopaty wirnika przecinają padające promienie słoneczne powstaje krótkotrwałe zacienienia obiektów znajdujących się w pobliżu elektrowni wiatrowej. Efekt ten nie występuje w sposób odczuwalny gdy pomiędzy elektrownią wiatrową a siedzibą ludzką występuje roślinność lub inne przeszkody, a także gdy okna wychodzące widokiem na turbinę są zasłonięte żaluzjami lub okiennicami, co i tak przeważnie się praktykuje w bardzo słoneczne dni. Wielu przeciwników farm wiatrowych twierdzi jednak, że zjawisko to jest uciążliwe dla osób mieszkających w pobliżu farm wiatrowych.

Uczeni duńscy, pracujący dla firmy technologicznej Vestas Wind Systems z Randers w Danii opracowali system, który zatrzymuje łopaty turbin do momentu, kiedy niskie Słońce nie zacznie padać na obszar niezamieszkały.
Rozwiązanie o nazwie Vestas Shadow Detection System, bazuje na oprogramowaniu komputerowym korzystającym z czujników położenia Słońca względem turbiny oraz baz danych. Uwzględnia ono cztery czynniki ryzyka: kąt położenia Słońca, odległość turbiny do nieruchomości zagrożonych migotaniem, średnicę łopat wirnika turbiny oraz wysokość turbiny nad poziomem gruntu.

Na wschodniej i zachodniej stronie wieży turbiny mieszczono czujniki świetlne. Jeśli jeden nich odnotuje bardzo wysoki poziom nasłonecznienia, a drugi – niski, oznacza to, że Słońce znajduje się w niskim położeniu zaraz po wschodzie lub przed zachodem i cienie będą bardzo silne. Jeśli turbina jest skierowana na zamieszkały obszar, wówczas oprogramowanie podejmuje decyzję o jej wyłączeniu. Jak powiedział New Scientist, inż. Bruno Lund Mathiasen, jeden twórców systemu, turbina przechodzi wtedy tryb bezczynności, kiedy rotor nie obraca się wcale lub bardzo wolno, co likwiduje zjawisko migotania

System ma być testowany w 50 turbinach obsługiwanych przez Vestas; na razie nie jest znana jego cena. Według Technology Review właściciele turbin po jego zakupie przerwy pracy turbiny oraz wydatek na system zrekompensują pracą nocną – Vestas opracował także system umożliwiający optymalizację pracy w nocy.

 

Źródło: http://ekoekspertyzy.pl za: CIRE.pl