Jest szansa na unijne wsparcie hodowców owiec

Świętokrzyscy hodowcy owiec zacierają ręce z radości. Właśnie dostali szansę na unijne wsparcie. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazało do Komisji Europejskiej wniosek o włączenie woj. świętokrzyskiego do programu wsparcia specjalnego dla rolników hodujących owce.

Jak informuje wyborcza.biz, dyrektor biura prasowego MRiRW Małgorzata Książyk powiedziała, że w lutym został przekazany Komisji Europejskiej dokument o zmianach w programach działań realizowanych w Polsce w ramach wsparcia specjalnego. W zakresie wsparcia hodowli owiec projektowane zmiany przewidują, m.in. rozszerzenie zakresu terytorialnego programu o województwo świętokrzyskie.

Teraz trzeba czekać na zgodę Komisji Europejskiej. Dopiero wtedy świętokrzyscy rolnicy będą mogli skorzystać ze wsparcia.

Z unijnego wsparcia hodowli owiec korzysta obecnie pięć województw: małopolskie, podkarpackie, śląskie, opolskie i dolnośląskie.

W latach 2010-2012 zwiększono środki na realizację programu o 90 mln euro. Dziś program obejmie 50 tys. sztuk zwierząt, a stawka płatności wynosi 30 euro za sztukę.

O objęcie wsparciem od 2012 roku w woj. świętokrzyskim zabiega 49 gospodarstw, hodujących łącznie 1950 owiec.

Kamila Szałaj
Redakcja AgroNews