Masowe poparcie dla rolnictwa przyjaznego przyrodzie
Już ponad 35000 osób podpisało petycję do posłów Parlamentu Europejskiego z apelem o zrównoważoną, przyjazną ludziom i przyrodzie Wspólną Politykę Rolną (WPR). Do 12 marca każdy może zaapelować o to do swojego europosła.
28 lutego do europosłów trafił list otwarty1, podpisany przez 276 organizacji społecznych z całej Europy. Zwracają one uwagę, że w obecnym kształcie WPR nie zapewnia mechanizmu, dzięki któremu publiczne pieniądze, rozdawane w ramach subsydiów trafiałyby do rolników gospodarujących w sposób zrównoważony. Nie zapewnia to ochrony dóbr publicznych, takich jak czysta woda, ochrona gleby czy różnorodności biologicznej. Co więcej – przez złą politykę rolną UE z obszaru Wspólnoty w ciągu ostatnich 30 lat zniknęło 300 mln ptaków związanych z krajobrazem rolnym.
13 marca posłowie PE staną przed historyczną szansą wprowadzenia reformy WPR, która stworzy system premiujący rolnictwo dbające o zdrową żywność, produkowaną w sposób przyjazny przyrodzie. Z apelem o przyjęcie dobrych dla ludzi i środowiska naturalnego rozwiązań zaapelowało już ponad 35000 osób z całej Europy. W Polsce organizatorami akcji zbierania podpisów są: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), WWF Polska, Instytut na Rzecz Ekorozwoju oraz Polski Klub Ekologiczny.
Wraz z pierwszymi dniami wiosennej pogody do Polski przylecieli jej pierwsze ptasie zwiastuny: skowronki i czajki. Za dwa tygodnie licznie powinny zacząć wracać jaskółki i bociany. Nie byłoby tych ptaków, gdyby nie nasze przyjazne przyrodzie rolnictwo. – podkreśla Antoni Marczewski z OTOP.
Organizacje pozarządowe apelują o „zazielenienie” WPR, czyli uzależnienie otrzymania dopłat rolniczych od realizacji przez rolników działań przyjaznych przyrodzie. Oznacza to m.in. zróżnicowanie upraw, zachowanie łąk i pastwisk oraz innych obszarów o dużym znaczeniu dla różnorodności, np. miedz, śródpolnych krzewów i zadrzewień. Przeciwnicy tych rozwiązań twierdzą, że wyłączenie z użytkowania 7 proc. obszarów cennych przyrodniczo na poziomie gospodarstwa spowoduje realne ograniczenie produkcji. Przeprowadzone przez nas badania wykazały, że wielu polskich rolników już spełnia wymóg 7 proc., a w regionach z najbardziej intensywnym rolnictwem brakuje bardzo niewiele, by ten poziom osiągnąć. Nie chodzi o to, by wyłączać z gospodarstw nowe tereny, ale by chronić przed zniszczeniem cenne miejsca, które już tam istnieją bez szkody dla rolników. – dodaje Marczewski.
Aby wysłać apel ws. przyjaznej przyrodzie reformie WPR, wystarczy wejść na stronę www.farmingfornature.eu i wybrać polską wersję językową.
Nota:
[1] List otwarty do europosłów, w języku angielskim i z logotypami wszystkich 276 organizacji społecznych, jest dostępny pod adresem: http://otop.org.pl/uploads/media/ep_open_letter_on_cap_with_logos_en.pdf
Więcej informacji
Antoni Marczewski – specjalista ds. komunikacji,
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków
Tel. 22 761 82 05 wew. 903
Kom. 508 065 029
E-mail: antoni.marczewski@otop.org.pl
Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP)
to działająca od dwudziestu lat organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Celem Towarzystwa jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Jego działania wspiera rzesza kilkunastu tysięcy członków, wolontariuszy i sympatyków. OTOP jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków – BirdLife International.
Po 20 latach istnienia OTOP to:
• Prawie 1000 ha rezerwatów, w których prowadzona jest czynna ochrona przyrody
• 174 ostoje ptaków (IBA), w tym 110 objętych regularnym monitoringiem
• 159 lęgowych gatunków ptaków objętych regularnym monitoringiem
• 2.500 nakładu kwartalnika “Ptaki”
• 800 wolontariuszy
• 2.000 członków
• 10.000 zadeklarowanych sympatyków
• 50.000 dzieci objętych programem edukacyjnym
• Więcej informacji o działaniach OTOP na: www.otop.org.pl.
BirdLife International
jest światową federacją towarzystw ochrony ptaków, która dąży do zachowania ptaków, ich siedlisk i różnorodności biologicznej na świecie, pracuje z ludźmi w kierunku zrównoważonego rozwoju, w zakresie wykorzystania zasobów naturalnych. BirdLife działa w 117 krajach i terytoriach na całym świecie. BirdLife Europe jest obecne w 45 krajach i wszystkich państwach członkowskich UE. http://europe.birdlife.org
fot.sxc.hu