Masowe poparcie dla rolnictwa przyjaznego przyrodzie

Już ponad 35000 osób podpisało petycję do posłów Parlamentu Europejskiego z apelem o zrównoważoną, przyjazną ludziom i przyrodzie Wspólną Politykę Rolną (WPR). Do 12 marca każdy może zaapelować o to do swojego europosła.

 

28 lutego do europosłów trafił list otwarty1, podpisany przez 276 organizacji społecznych                   z całej Europy. Zwracają one uwagę, że w obecnym kształcie WPR nie zapewnia mechanizmu, dzięki któremu publiczne pieniądze, rozdawane w ramach subsydiów trafiałyby do rolników gospodarujących w sposób zrównoważony. Nie zapewnia to ochrony dóbr publicznych, takich jak czysta woda, ochrona gleby czy różnorodności biologicznej. Co więcej – przez złą politykę rolną UE z obszaru Wspólnoty w ciągu ostatnich 30 lat zniknęło 300 mln ptaków związanych z krajobrazem rolnym.

 

13 marca posłowie PE staną przed historyczną szansą wprowadzenia reformy WPR, która stworzy system premiujący rolnictwo dbające o zdrową żywność, produkowaną w sposób przyjazny przyrodzie. Z apelem o przyjęcie dobrych dla ludzi i środowiska naturalnego rozwiązań zaapelowało już ponad 35000 osób z całej Europy. W Polsce organizatorami akcji zbierania podpisów są: Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP), WWF Polska, Instytut na Rzecz Ekorozwoju oraz Polski Klub Ekologiczny.

 

Wraz z pierwszymi dniami wiosennej pogody do Polski przylecieli jej pierwsze ptasie zwiastuny: skowronki i czajki. Za dwa tygodnie licznie powinny zacząć wracać jaskółki                      i bociany. Nie byłoby tych ptaków, gdyby nie nasze przyjazne przyrodzie rolnictwo. ­– podkreśla Antoni Marczewski z OTOP.

 

Organizacje pozarządowe apelują o „zazielenienie” WPR, czyli uzależnienie otrzymania dopłat rolniczych od realizacji przez rolników działań przyjaznych przyrodzie. Oznacza to m.in. zróżnicowanie upraw, zachowanie łąk i pastwisk oraz innych obszarów o dużym znaczeniu dla różnorodności, np. miedz, śródpolnych krzewów i zadrzewień. Przeciwnicy tych rozwiązań twierdzą, że wyłączenie z użytkowania 7 proc. obszarów cennych przyrodniczo na poziomie gospodarstwa spowoduje realne ograniczenie produkcji. Przeprowadzone przez nas badania wykazały, że wielu polskich rolników już spełnia wymóg 7 proc., a w regionach z najbardziej intensywnym rolnictwem brakuje bardzo niewiele, by ten poziom osiągnąć. Nie chodzi o to, by wyłączać z gospodarstw nowe tereny, ale by chronić przed zniszczeniem cenne miejsca, które już tam istnieją bez szkody dla rolników. – dodaje Marczewski.

 

Aby wysłać apel ws. przyjaznej przyrodzie reformie WPR, wystarczy wejść na stronę www.farmingfornature.eu i wybrać polską wersję językową.

 

 

 

Nota:

 

[1] List otwarty do europosłów, w języku angielskim i z logotypami wszystkich 276 organizacji społecznych, jest dostępny pod adresem: http://otop.org.pl/uploads/media/ep_open_letter_on_cap_with_logos_en.pdf

 

Więcej informacji

 

Antoni Marczewski – specjalista ds. komunikacji,

 Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków

Tel. 22 761 82 05 wew. 903

Kom. 508 065 029

E-mail: antoni.marczewski@otop.org.pl

 

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP)

 

to działająca od dwudziestu lat organizacja pozarządowa o statusie pożytku publicznego, zajmująca się ochroną dzikich ptaków i miejsc, w których one żyją. Celem Towarzystwa jest zachowanie dziedzictwa przyrodniczego dla dobra obecnych i przyszłych pokoleń. Jego działania wspiera rzesza kilkunastu tysięcy członków, wolontariuszy i sympatyków. OTOP jest polskim partnerem światowej federacji towarzystw ochrony ptaków – BirdLife International.

 

Po 20 latach istnienia OTOP to:

•           Prawie 1000 ha rezerwatów, w których prowadzona jest czynna ochrona przyrody

•           174 ostoje ptaków (IBA), w tym 110 objętych regularnym monitoringiem

•           159 lęgowych gatunków ptaków objętych regularnym monitoringiem

•           2.500 nakładu kwartalnika “Ptaki”

•           800 wolontariuszy

•           2.000 członków

•           10.000 zadeklarowanych sympatyków

•           50.000 dzieci objętych programem edukacyjnym

•           Więcej informacji o działaniach OTOP na: www.otop.org.pl.

 

BirdLife International

jest światową federacją towarzystw ochrony ptaków, która dąży do zachowania ptaków, ich siedlisk i różnorodności biologicznej na świecie, pracuje z ludźmi w kierunku zrównoważonego rozwoju, w zakresie wykorzystania zasobów naturalnych. BirdLife działa w 117 krajach i terytoriach na całym świecie. BirdLife Europe jest obecne w 45 krajach i wszystkich państwach członkowskich UE. http://europe.birdlife.org

fot.sxc.hu