Niechciane farmy wiatrowe

52 mieszkańców gminy Pielgrzymka zablokowało powstanie farmy wiatrowej. Jak informuje Portal Energia Wiatru.eu,  Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Legnicy uchyliło decyzję wójta dolnośląskiej gminy w sprawie środowiskowych uwarunkowań inwestycji budowy farmy wiatrowej „Wojcieszyn".

Dlaczego zapadła taka decyzja?

„Według SKO władze gminy niedostatecznie informowały społeczeństwo o toczących się w urzędzie procedurach związanych z planowaną inwestycją, tym samym przyznając rację 52 mieszkańcom, którzy złożyli skargę do SKO dowodząc, że zbyt późno poinformowano ich o planowanej inwestycji.

Zgodnie z planem farma miała powstać w środkowej i północnej części gminy Pielgrzymka w powiecie złotoryjskim, między miejscowościami Grodziec, Wojcieszyn, Pielgrzymka oraz Nowa Wieś Grodziska. Farma miała składać się z 20 turbin wiatrowych o mocy maksymalnej do 3,0 MW każda. Wiatraki miały być rozlokowane w ośmiu grupach na obszarze o łącznej powierzchni ok. 282,9 ha.

Teraz gmina będzie musiał rozpoczynać całą procedurę wydawania decyzji w sprawie środowiskowych uwarunkowań dla tej inwestycję od nowa. Powstaną nowe koszty, a inwestycja na najlepszy wypadku zostanie mocno opóźniona” – informuje www.energiawiatru.eu.

To nie pierwszy taki protest przeciw wiatrakom. Mieszkańcy gminy Lipno 23 stycznia 2011 r.  w referendum sprzeciwili się powstaniu elektrowni wiatrowych. Czyżby wiatraki nie miały powodzenia w Polsce?

Źródło:  EkoNews