Ocalmy polskie storczyki !

Kilkanaście lat temu, podziwiając orchidee na  Cejlonie nie zdawałem sobie sprawy, że klejnoty świata roślin rzucą na mnie czar, od którego obecnie nie mogę się uwolnić. Tajemnicze piękno ich kwiatów powoduje, że mało jest osób,które obok nich mogą przejść obojętnie.

Możemy tymi roślinami cieszyć się również, hodując je w naszych mieszkaniach. Naukowcy stworzyli dzięki żmudnym badaniom genetycznym hybrydy, które doskonale się czują w naszych domach. Niestety w skali globalnej orchidee są grupą roślin bardzo narażoną na wyginięcie.

Złożyło się na ten stan wiele czynników, ale najważniejszym jest nieprzemyślana i kierująca się chęcią zysku działalność człowieka. Większość storczyków żyje w strefie równikowej i okołozwrotnikowej. Przyozdabiają konary drzew w tropikalnych lasach deszczowych. Niestety, całe połacie tych lasów są wycinane, a ziemia w ten sposób uzyskana przeznaczana jest pod uprawę roślin użytkowych – np. kawy i bananowców w Ameryce Środkowej i Południowej. Razem ze storczykami giną całe ekosystemy, w których żyją liczne gatunki zwierząt i roślin. Olbrzymim problemem jest przemyt orchidei.

W Polsce możemy cieszyć się 46 gatunkami storczyków. Możemy je głównie spotkać w lasach liściastych, na podmokłych łąkach i torfowiskach. Te piękne rośliny są także narażone na liczne zagrożenia. Zmniejszanie się terenów podmokłych, chemizacja rolnictwa(która niekorzystnie wpływa na zmiany ph gleby), czy zarastanie wielu miejsc , gdzie występują – to tylko część z nich.

Polskie storczyki mają drobne, czasem niepozorne kwiaty, ale gdy z bliska przyjrzymy się im odkryjemy ich niepowtarzalne piękno. Okres  kwitnienia  naszych  rodzimych  storczyków  rozpoczyna  się  od   końca  kwietnia  do  września  każdego  roku.

Ciekawostką  i  sensacją  w  ostatnim  czasie  stało  się  odkrycie  na Pomorzu Zachodnim  przez  Pana  Pawła Plucińskiego (Klub Przyrodników) 2 stanowisk storczyka  trójzębnego (Orchis tridentata),który od  60  lat  uważany  był  za  wymarły  na  terenie  naszego  kraju.

Ostatnie  stanowisko  tego  pięknego  storczyka  podawano  z  Lubelszczyzny  z  lat  50-tych  XX  wieku. Nazwa  tego  storczyka  pochodzi  od  warżki (dolnego  płatka  kwiatu  storczyka) , która  podzielona  jest  na  trzy  części.

Nie musimy wyjeżdżać w odległe zakątki świata, żeby spotkać orchidee, wystarczy pójść na wiosenną podmokłą łąkę lub do bukowego lasu, żeby spotkać rośliny, które mogą zmienić każdego z nas, piszący te słowa wie o tym najlepiej.

 

 

                                                                                                         Jarosław  Sułek

                                                                                   Towarzystwo Badań  i Ochrony  Przyrody

                                                                                                           w  Kielcach