Ogromny sukces akcji „Budki lęgowe dla skrzydlatych przyjaciół naszego miasta”

32 nowe domki – buki lęgowe, przybyły w Krośnie Odrzańskim w sobotę 9 marca 2013 roku, dzięki akcji „Budki lęgowe dla skrzydlatych przyjaciół naszego miasta” zrealizowanej przez uczniów Szkoły Podstawowej numer 2 w Krośnie Odrzańskim. Tym samym w najbliższych miesiącach w Parku 1000 Lecia w Krośnie Odrzańskim śpiew ptaków będzie rozbrzmiewał z większą siłą i energią.

Zgodnie z planem wszyscy mali i duzi przyrodnicy z Krosna Odrzańskiego spotkali się o godzinie 10.00 w Parku 1000-Lecia w centrum Krosna Odrzańskiego. Sygnał do startu dała Izabela Sańko, Dyrektor Szkoły Podstawowej numer 2 w Krośnie Odrzańskim.  Mieszkańcy Krosna Odrzańskiego, mimo niskiej temperatury stawili się licznie i bacznie śledzili pracę ekipy montującej budki lęgowe na drzewach. Największą frajdę z akcji miały dzieci. Dla nich przygotowano konkursy i zabawy o tematyce przyrodniczej.

Spotkanie w parku było też okazją do ogłoszenia zwycięzców w konkursie hasło promujące akcję. Jury wyłoniło następujących zwycięzców:

Martynę Szućko z klasy V B i  Marka Kaczanowskiego z klasy IV A.

Akcję zorganizowała Rada Rodziców wraz z Dyrekcją Szkoły Podstawowej numer 2 w Krośnie Odrzańskim. Uczniowie i rodzice podczas zajęć, zorganizowanych przez szkołę w czasie ferii zimowych, wykonali łącznie 50 budek lęgowych przeznaczonych dla sikorek.

„32 budki lęgowe zawiesiliśmy w centrum miasta – krośnieńskim Parku 1000 Lecia, pozostałe zostaną zawieszone w otoczeniu Szkoły Podstawowej numer 2 oraz wszystkich krośnieńskich przedszkoli. Dzieci będą mogły na własne oczy prowadzić obserwacje przyrodnicze np. zasiedlenie budek przez ptaki, karmienie pisklaków przez ptasich rodziców, naukę fruwania i w ten ciekawy sposób poznawać  przyrodę. Wszyscy z niecierpliwością oczekujemy na lokatorów nowych budek, wrócimy tu jesienią, aby je wyczyścić przed zimą i kolejnym sezonem lęgowym. Lokalizację wszystkich budek nanieśliśmy precyzyjnie na mapę korzystając z urządzenia GPS” – komentuje inicjator akcji i Przewodniczący Rady Rodziców Arkadiusz Kaczanowski.

Akcję czynnym udziałem wsparli przedstawiciele Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Krosno Odrzańskie. „Stworzenie nowym miejsc lęgowych, a tym samym zwielokrotnianie rodzin ptasich w krośnieńskim  parku to wspaniała inicjatywa. Z ogromną przyjemnością włączyliśmy się w tą akcję. Swoją wiedzą wsparliśmy inicjatorów. Budki są trwałe i solidne, zapewnią ptakom dom. W tych miejscach ptaki mogą bezpiecznie wysiadywać jaja i wychowywać potomstwo” – komentuje Jacek Szymański,

„Ucieszyła nas duża frekwencja mieszkańców Krosna Odrzańskiego mimo, że na dworze temperatura była bliska zera. Usłyszeliśmy wiele ciepłych słów o naszej akcji. Akcja to wyraz naszej misji ekologiczno-edukacyjnej dzieci, a także wyraz poszanowania otaczającej przyrody. Dzięki naszej akcji uczniowie uczą się odpowiedzialności, realizują bardzo ważne zadanie, pomagają ptakom. Większa liczba ptaków na obszarze naszego miasta to wiele korzyści, takich jak: poprawa zdrowia roślin, ograniczenie liczby szkodników i owadów uciążliwych dla człowieka” – wylicza Izabela Sańko, dyrektor Szkoły Podstawowej numer 2 w Krośnie Odrzańskim, współinicjator akcji i dodaje „wyniki zasiedleń naszych budek będziemy obserwować z dziećmi na bieżąco. Mając na uwadze, że trwałość budek oceniana jest na 6 – 8 sezonów lęgowych, możemy się spodziewać wielu nowych skrzydlatych przyjaciół w naszym mieście”.

Aby zobrazować jak korzystny wpływ dla mieszkańców Krosna Odrzańskiego ma  akcja „Budki lęgowe dla skrzydlatych przyjaciół naszego miasta” należy podkreślić, że – sikorka bogatka w okresie karmienia piskląt zjada w ciągu dnia tyle, ile waży, czyli ok. 20 gram, co jest równoznaczne z liczbą 130 – 200 owadów w zależności od ich masy. W ten sposób jedna rodzina w ciągu lata zjada ok. 75 kg, co przekłada się na 3 mln owadów.

Szkoła Podstawowa numer 2 im. Jana Kilińskiego w Krośnie Odrzańskim (66-600), ul. Moniuszki 30, tel. (68) 383 52 43 www.sp2krosnoodrzanskie.szkolnastrona.plAkcja wieszania budek lęgowych w Parku 1000-lecia_040 Akcja wieszania budek lęgowych w Parku 1000-lecia_083 Akcja wieszania budek lęgowych w Parku 1000-lecia_086 Akcja wieszania budek lęgowych w Parku 1000-lecia_126 Akcja wieszania budek lęgowych w Parku 1000-lecia_145