Polacy wśród rekordzistów w obserwacjach ornitologicznych

Polska znajduje się na 3. miejscu pod względem liczby obserwacji ptaków międzynarodowej kampanii edukacyjnej Spring Alive. Bociana białego, jaskółki dymówki, jerzyka, kukułki i żołny wypatrują mieszkańcy 36 krajów Europy i Afryki. Projekt edukacyjny federacji BirdLife International koordynuje Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP).

W zeszłym roku zanotowano ponad 100 tysięcy obserwacji, z czego aż 7,5 tysiąca z Polski. W ornitologicznych zamiłowaniach wyprzedzają nas tylko Włosi i Czesi.

Jak informuje rzeczniczka prasowa OTOP Katarzyna Groblewska, w tegorocznej, szóstej edycji kampanii, zanotowano ponad 3000 obserwacji na stronie www.springalive.net.

Program Spring Alive jest skierowany głównie do dzieci i młodzieży, ale biorą w nim udział wszystkie osoby zafascynowane fenomenem ptasich migracji. Uczestnicy są zachęcani do obserwowania i notowania na platformie internetowej przylotu pięciu gatunków ptaków migrujących: bocianów białych, jaskółek dymówek, jerzyków, kukułek i żołn. Na stronie znajdują się mapy, tabele statystyczne, praktyczne informacje służące do rozpoznawania tych ptaków oraz materiały edukacyjne dla nauczycieli.

"Spring Alive to doskonała okazja dla wszystkich osób zainteresowanych ptakami, aby – korzystając z pierwszych cieplejszych dni – wyjść na zewnątrz i cieszyć się nadchodzącą wiosną. W projekcie chętnie biorą udział nauczyciele, którzy angażują swoich uczniów w obserwowanie ptaków. Uczestnicy pomagają określić wahania w datach przylotów obserwowanych gatunków i zobaczyć, jaki wpływ wywierają na nie np. zmiany temperatury. W ten sposób przyczyniają się do poznania zjawiska zmiany klimatu. Projekt przybliża zagadnienia związane z ptasimi migracjami i zmianami klimatu" – tłumaczy Anna Połotnicka z OTOP.

OTOP do końca maja zaplanowało w całym kraju cykl wycieczek ornitologicznych w poszukiwaniu "ptasich zwiastunów wiosny". Więcej na ten temat w serwisie Nauka w Polsce tutaj.

"Kampania Spring Alive łączy zabawę i edukację, dzięki czemu dzieci i młodzież chętnie biorą w niej udział. Uwielbiają obserwować ptaki, a przy tej okazji mogą się dowiedzieć o nich dużo więcej. Wielu z nich to już teraz prawdziwi ptasi eksperci! Bardzo ważne jest też zachęcanie młodych ludzi do dbania o otaczającą nas przyrodę. Mam nadzieję, że jako Ambasadorka kampanii zachęcę wszystkich do rozglądania się w poszukiwaniu zwiastunów wiosny" – mówi Odeta Moro-Figurska, ambasadorka kampanii Spring Alive w Polsce i mama 8-latki.

W Spring Alive biorą udział mieszkańcy Anglii, Armenii, Austrii, Belgii, Białorusi, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Izraela, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Macedonii, Malty, Niemiec, Polski, Portugalii, Rosji, Rumunii, RPA, Słowacji, Słowenii, Szwajcarii, Szwecji, Turcji, Ukrainy, Węgier i Włoch.

Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (OTOP) działa od 20 lat. Prowadzi czynną ochronę przyrody na ponad 800 ha rezerwatów. Monitoruje też 159 lęgowych gatunków ptaków. Towarzystwo wydaje kwartalnik "Ptaki", liczy 4 tys. członków i 800 wolontariuszy, ma ponadto 10 tys. zadeklarowanych sympatyków. Programem edukacyjnym OTOP objętych jest 50 tys. dzieci.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce