Powstała największa na świecie morska farma wiatrowa

Vattenfall uruchomił za 800 mln funtów u wybrzeży Wielkiej Brytanii największą farmę wiatrową na świecie. W najbliższych latach morskich farm wiatrowych na Wyspach będzie szybko przybywać, a Vattenfall chce być liderem w produkcji zielonej energii.

Thanet, bo tak nazywa się otwarty w zeszłym tygodniu gigantyczny park wiatrowy o mocy 300 MW, rozciąga się na długości 35 kilometrów. 100 elektrowni wiatrowych zlokalizowanych w pobliżu angielskiego hrabstwa Kent wystaje z wody na wysokość 115 metrów.

Przy optymalnych warunkach pogodowych farma wiatrowa Thanet może produkować prąd dla 200 tys. gospodarstw domowych. Nowy park wiatrowy zwiększył potencjał morskich elektrowni wiatrowych na Wyspach o 1/3.

Dzięki otwarciu nowej farmy wiatrowej Wielka Brytania stała się globalnym liderem w produkcji energii na morskich farmach wiatrowych. W sumie elektrownie wiatrowe położone na brytyjskich wodach terytorialnych, których łączna moc to obecnie 1,34 GW, produkują więcej energii niż wszystkie inne, razem wzięte morskie wiatraki na świecie (1,1 GW).

Na początku roku rząd w Londynie ogłosił program subsydiowania morskiej energetyki wiatrowej, na który wyda dziesiątki miliardów funtów. Dzięki energii z wiatru Brytyjczycy chcą dogonić w produkcji zielonej energii pozostałe kraje Europy Zachodniej. Na Wyspach udział energii odnawialnej w ogólnej produkcji energii to tylko 6 proc.

W przyszłym roku zacznie się m.in. budowa morskiej farmy wiatrowej, której produkcja pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną 1/3 gospodarstw domowych w Walii, a w 2012 roku uruchomionych zostanie pierwszych 175 turbin wiatrowych w ramach projektu London Array (docelowo 340 morskich wiatraków).

Vattenfall wycofa się z Polski?

Gazeta Prawna poinformowała, że autor projektu Thanet, szwedzki koncern Vattenfall, może wycofać się z Polski, aby skupić się na rynkach szwedzkim, niemieckim i holenderskim. Jak pisze GP, koncern chce zainwestować w zieloną energię 3 mld euro do 2020 roku.

Szwedzi chcą się skoncentrować na produkcji energii ze źródeł odnawialnych i zrezygnować z inwestycji w polską energetykę opartą na węglu. W naszym kraju Vattenfall ma m.in. 18 procent udziałów w Enei.

Źródło: Gramwzielone.pl