Rój Lirydów będzie aktywny

W kwietniu wystąpią dobre warunki do obserwacji Saturna. Swoją aktywnością popisze się także ciekawy rój Lirydów. Po równonocy wiosennej dnia przybywa coraz szybciej. 1 kwietnia w Warszawie Słońce wzejdzie o godzinie 6:12, a zajdzie o 19:09. Pod sam koniec miesiąca, wschód naszej dziennej gwiazdy możemy obserwować o 5:08, a zachód o 19:59. W kwietniu Słońce wstępuje w znak Byka.

Kolejność faz Księżyca jest w kwietniu następująca: nów – 3 IV o godz. 16:32, pierwsza kwadra – 11 IV o godz. 14:20, pełnia – 18 IV o godz. 4:44 i ostatnia kwadra 25 IV o godz. 4:47. Najbliżej Ziemi nasz naturalny satelita znajdzie się 17 kwietnia o godzinie 8:01, a najdalej – 2 kwietnia o godzinie 11:01 i 29 kwietnia o godzinie 20:03.

Pierwsza dni kwietnia to czas, w którym można jeszcze dojrzeć Merkurego. Wieczorem, godzinę po zachodzie Słońca, widać go około 7 stopni nad zachodnim horyzontem.

Wenus, Mars, Jowisz, Uran i Neptun znajdują się na sferze niebieskiej na tyle blisko Słońca, że ich obserwacje w kwietniu nie są możliwe.

Przez całą noc możemy podziwiać Saturna, którego odnajdziemy w konstelacji Panny. Świeci on z jasnością porównywalną do najjaśniejszych gwiazd na niebie. W związku z tym, że przebywa w okolicach opozycji średnica jego tarczy sięga aż 19 sekund łuku.

Dysponując sporym teleskopem amatorskim, nad ranem, możemy pokusić się o obserwacje planety karłowatej – Plutona. Warunki do jego obserwacji nie są jednak łatwe, bo wznosi się on około 15 stopni nad horyzontem.

W kwietniu w okolicach opozycji nie przebywa żadna jasna planetoida.

W dniach 16-25 kwietnia możemy zaobserwować meteory z roju Lirydów, które utworzone zostały przez kometę C/1861 G1 Thatcher. Radiant roju, czyli miejsce z którego zdają się wybiegać meteory, leży na granicy konstelacji Lutni oraz Herkulesa i wznosi się wysoko nad horyzont dopiero w drugiej połowie nocy. Moment tegorocznego maksimum przypada w nocy z 22 na 23 kwietnia. Możemy go oczekiwać w dość szerokim zakresie od godziny 17:30 do 4:30 naszego czasu. Niestety w obserwacjach będzie przeszkadzał Księżyc, którego pełnia wypada 18 kwietnia.
 

Redakcja EkoNews