Skazany za nielegalny handel szympansami

Gwinejska policja aresztowała szefa gangu zajmującego się kłusownictwem i nielegalnym handlem zagrożonymi gatunkami zwierząt. Mężczyzna przyznał się do sprzedaży ponad 500 szympansów i otrzymał najsurowszy wyrok, jaki gwinejskie prawo przewiduje za to przestępstwo. Członkom gangu zarzuca się także nielegalne polowania na lwy, lamparty, hieny i rzadkie gatunki ptaków – donosi międzynarodowa organizacja ekologiczna WWF.

 

Ousmane Diallo uważany jest za jednego z najgroźniejszych kłusowników i nielegalnych handlarzy zagrożonymi gatunkami małp w zachodniej Afryce – mówi Paweł Średziński z WWF Polska. – Został aresztowany i osądzony wraz z dwójką wspólników. Cała trójka otrzymała wyroki pozbawienia wolności, a szef gangu ma dodatkowo zapłacić grzywnę. Gwinejskie prawo przewiduje maksymalnie 1 rok więzienia za tego typu przestępstwa i Diallo otrzymał taki właśnie wyrok.

 

Szacuje się, że w zachodniej Afryce żyje od 20 do 55 tysięcy szympansów, w tym około 8 tysięcy w samej Gwinei. Kłusownictwo i nielegalny handel szympansami spowodował gwałtowny spadek liczby dziko żyjących zwierząt tego gatunku, a w efekcie wpisanie go na Czerwoną Listę Zagrożonych Gatunków IUCN. Obecnie międzynarodowe prawo zabrania handlu szympansami oraz innymi dużymi małpami człekokształtnymi, takimi jak goryle i orangutany. Niestety nielegalne odławianie dużych małp trwa nadal, a ich odbiorcami są ogrody zoologiczne, parki dzikich zwierząt i osoby prywatne.

 

Kłusownicy wybierają najczęściej młode szympansy, ponieważ takie najszybciej znajdują nabywców – opowiada Średziński. – Niestety szympansie rodziny często walczą o swoje młode i giną z rąk kłusowników. Szacuje się, że na jednego młodego szympansa, który jest przedmiotem nielegalnego handlu, przypada 10 dorosłych szympansów, które straciły życie w jego obronie.

 

Jak można pomóc szympansom i innym dużym małpom? Największe pole do działania mają władze krajów zachodniej i środkowej Afryki. Gwinea wraz z sąsiadującymi krajami powinny zapewnić zwierzętom lepszą ochronę, prowadzić dokładniejsze śledztwa, ograniczyć korupcję w urzędach państwowych oraz zaostrzyć kary za kłusownictwo i nielegalny handel zagrożonymi gatunkami zwierząt.

 

Zobacz, jak możesz ograniczać nielegalny handel zagrożonymi gatunkami zwierząt?

Zostań członkiem Klubu WWF!

Więcej informacji:

Anna Połotnicka, WWF Polska, apolotnicka@wwf.pl, tel. 692 452 118

Chimpanzee, Kasekela community, Gombe NP, Tanzaniawwf