Trzeci niedźwiedź już nadaje!

Czereszenka to trzeci z bieszczadzkich niedźwiedzi wyposażony w nadajnik GPS przez organizację ekologiczną WWF Polska. Zebrane w ten sposób dane pozwolą lepiej poznać zwyczaje bieszczadzkich niedźwiedzi, a przez to lepiej chronić te zwierzęta. 

Zaobrożowana w zeszłym tygodniu Czereszenka to dość młoda niedźwiedzica, ma 15 miesięcy i waży 61 kilogramów. Zwierzę zostało wyposażone w specjalną obrożę, która zsunie się z szyi po około 4 miesiącach. Niedźwiedzica wraz z dwójką rodzeństwa przebywa jeszcze pod opieką matki. Pod czujnym okiem matki młode poznają świat, uczą się jak zdobywać pożywienie, wyszukiwać miejsce do gawrowania oraz jak postępować podczas spotkania z innymi niedźwiedziami.

 

To już trzeci bieszczadzki niedźwiedź, którego wędrówki monitoruje WWF. Jesienią i zimą ubiegłego  roku zaobrożowane zostały dwa dorosłe niedźwiedzie, samica Magura oraz samiec Wołosaty.

 

Dzięki danym z obroży wiemy, że zimą samiec wykazywał większą aktywność niż samica – mówi Natalia Kryt z WWF Polska.  Wołosaty spędził zimę w kilku gawrach. Po raz pierwszy zapadł w sen w połowie stycznia, a w pierwszym tygodniu marca wstał już na dobre. Magura zaczęła gawrować znacznie wcześniej, już pod koniec grudnia i opuściła gawrę o tydzień później niż Wołosaty.

 

Oprócz monitoringu za pomocą obroży telemetrycznych organizacja ekologiczna WWF Polska podgląda niedźwiedzie za pomocą 12 kamer ukrytych w miejscach, gdzie zwierzęta te najczęściej zdobywają pożywienie. Nagrania te uzupełnią wiedzę na temat bieszczadzkich niedźwiedzi.

 

Na podstawie badań genetycznych wiemy, że w polskiej części Karpat żyje około 100 niedźwiedzi. Większość tych zwierząt żyje w Bieszczadach, najdzikszych z polskich gór. Niegdyś niedźwiedzie były liczne również w innych rejonach Polski, ale w rezultacie presji ze strony człowieka, zniknęły  z tych obszarów.

WWF chroni niedźwiedzie w ramach projektu nr POIS.05.01.00-00-342/10  pt. „Ochrona niedźwiedzia brunatnego Ursus arctos w polskiej części Karpat”, współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Fundacje takie jak WWF mogą istnieć tylko dzięki wsparciu darczyńców. Pamiętaj o przekazaniu 1% podatku na WWF Polska, KRS 0000 160 673.

Więcej informacji:

Paweł Średziński, WWF Polska, psredzinski@wwf.pl, tel. 604 631 633