VETNOLIMITS – WETERYNARZ BEZ GRANIC AMERYKA ŚRODKOWA 27 sierpnia-3 października 2012

KIM JESTEM?

Natalia Strokowska, studentka V roku medycyny weterynaryjnej SGGW w Warszawie.

Pełna zakręconych pomysłów krakowianka, entuzjastka podróży śladami zwierząt. W przyszłości pragnę zająć się weterynarią zwierząt egzotycznych i dzikich i jako specjalista w tej dziedzinie pomagać w ochronie zagrożonych gatunków zwierząt naszej planety nie tylko w dzikich rezerwatach przyrody i parkach narodowych, ale również w polskich ogrodach zoologicznych.

W wolnych chwilach jeżdżę konno i na rowerze, ćwiczę jogę i gram w squasha. Uwielbiam wykwintną kuchnię i dobre wino, kulinarne inspiracje czerpię głównie z podróży.

Dzięki ciężkiej pracy, wytrwałości i wiedzy udało mi się pracować z dzikimi zwierzętami w Indiach, Kenii i RPA.

Jestem laureatką „Stypendium Aktywni” dla uzdolnionych studentów SGGW, „Stypendium z Wyboru” za projekt SłonieCzny Patrol dot. syndromu szoku pourazowego (PTSD) u sierot wsłoni w Sierocińcu dla Słoni im. Davida Scheldricka w Nairobi oraz Stypendium Rektora za wybitne osiągnięcia naukowe. Za projekt praktyk w Indiach – „Jak wyleczyć świętą krowę?” – otrzymałam wyróżnienie Studenckiego Ruchu Naukowego pod honorowym patronatem prof. Barbary Kudryckiej.

W wolnych chwilach prowadzę bloga vetnolimits.wordpress.com, na którym opisuję moje podróże i zrealizowane projekty.

VETNOLIMIS W AMERYCE ŚRODKOWEJ

27 sierpnia tego roku wybieram się na Kubę, skąd dalej dostanę się do Meksyku i drogą lądową poprzez Belize do…Gwatemali. Tam spędzę dwa tygodnie w Fundacji ARCAS niedaleko miejscowości Peten. Później planuję podróż po Gwatemali i powrót przez Meksyk na Kubę, gdzie spędzę kolejne dwa tygodnie na nauce nurkowania i eksploracji karaibskiej rafy i najpiękniejszych zakątków wyspy. Do kraju wracam 3 października.

Rezerwat Biosfery Majów (MBR) znajduje się w północnej części Gwatemali i wraz z jego meksykańską częścią stanowi drugi co do wielkości po Amazonii tropikalny obszar leśny w obu Amerykach. Poza niezwykłą bioróżnorodnością fauny i flory zwiera również wiele odkrytych i nieodkrytych kompleksów świątynnych, w tym słynne świątynie Majów w Tikal. Niestety bieda mieszkańców zmusza ich do nielegalnej wycinki lasów, poszukiwań ropy oraz kłusownictwa.

Jednym z  największych zagrożeń w Peten są polowania oraz chwytanie i handel zwierzętami. Spadek lokalnych populacji zwierząt jest porażający. Najlepszym przykładem jest ara żółtoskrzydła (Ara macao), której populacja liczy zaledwie 300 osobników!

Coraz trudniej jest spotkać tapiry i jaguary. W ostatnich latach nie obserwowano mrówkojadów olbrzymich i harpii wielkich w tym regionie i usilnie walczy się o reintrodukcję tych gatunków.

 

ARCAS WILDLIFE RESCUE CENTRE

 

Organizacja ARCAS powstała w 1989 roku aby pomóc w walce z nielegalnym handlem zwierzętami w regionie Peten. W tym czasie rząd Gwatemali zaczął konfiskować nielegalnie uprowadzone zwierzęta zgodnie z traktatem CITES, jednak nie było odpowiedniego obiektu w celu leczenia i rehabilitacji tych zwierząt.  Od 1990 roku, ARCAS ratuje od 300 do 600 osobników rocznie ponad 40 różnych zagrożonych gatunków zwierząt.

ARCAS znajduje się na 45 hektarowym obszarze niedaleko jeziora Peten Itza obok Peténcito Zoo, tylko 10 minut statkiem od turystycznego centrum Flores. Składa się z obszaru kwarantanny, szpitala dla zwierząt i zabudowań gospodarczych. Poza tym w dżungli znajduje się wiele ogrodzonych terenów rehabilitacji, które umożliwiają stopniowe wypuszczanie zwierząt i uczenie ich samodzielnego poszukiwania pokarmu.

Arcas Wildlife Rescue Center jest akredytowane przez Global Animal Sanctuary Federation za dotrzymanie najwyższych standardów humanitarnego obchodzenia się ze zwierzętami. Nauka rehabilitacji i ponownego wprowadzania zwierząt do środowiska jest bardziej skomplikowana niż się wydaje. To nie tylko otwarcie klatki i pozwolenie zwierzęciu wyjść na zewnątrz. To też zapewnienie mu wszystkich niezbędnych umiejętności dzięki którym nauczą się zdobywać pożywienie i unikać niebezpieczeństw. ARCAS odnosi sukcesy na tym polu już od 23 lat. Mam nadzieję uczyć się od najlepszych!