Więcej pieniędzy na solary w Niemczech

Po zeszłorocznym spadku liczby nowych instalacji solarnych w Niemczech, w tym roku rynek kolektorów słonecznych u naszych zachodnich sąsiadów może ponownie zanotować wzrost.

 

Niemieckie Ministerstwo Środowiska poinformowało niedawno o zmianach w programie dotacji do montażu ekologicznego ogrzewania dla gospodarstw domowych, czyli w tzw. programie MAP.

 

W ubiegłym roku MAP został wstrzymany na kilka miesięcy, a następnie wznowiono go w okrojonej wersji. W efekcie niemiecki rynek kolektorów w 2010 roku zanotował spadek liczby nowych instalacji w porównaniu do rekordowego roku 2009, co przełożyło się na kłopoty wielu rodzimych firm sprzedających i montujących tego rodzaju instalacje.

 

Mimo ubiegłorocznych perturbacji Niemcy są zdecydowanym liderem w wykorzystaniu solarów w Europie, z udziałem w europejskim rynku na poziomie ok. 40%.

 

W porównaniu do poprzedniej wersji programu MAP nowe zasady przyznawania dotacji zakładają m.in. zwiększenie dofinansowania z 90€ do 120€/m2 do końca tego roku (w przyszłym roku dofinansowanie ma powrócić do poziomu 90€/m2). Ponadto, z 400€ do 600€ zwiększono premię w przypadku wymiany starego boilera na nowe i bardziej efektywne urządzenie tego typu.

 

Co więcej, nowe reguły MAP zakładają zwiększenie dodatkowej premii z 500€ do 600€ w przypadku montażu układów hybrydowych zakładających połącznie ogrzewania solarnego z pompą ciepła lub kotłem na biomasę.

 

Jak do tej pory przeciętne dofinansowanie do montażu ekologicznych systemów grzewczych w ramach programu MAP pokrywało 15% kosztów.

 

Nowe zasady MAP spotkały się z mieszanymi komentarzami ze strony przedstawicieli nemieckiego przemysłu solarnego. O ile nowe reguły zostały pozytywnie przyjęte przez Niemieckie Stowarzyszenie Przemysłu Solarnego (BSW Solar), o tyle Niemieckie Stowarzyszenie Energetyki Solarnej (DGS) określiło zmiany w programie MAP jako niesłużące realizacji celu produkcji 20% zielonej energii termalnej ze źródeł odnawialnych do 2020 roku.

Źródło: heliosfera.pl