Wielkie święto ptasich migrantów!

Już po raz trzeci Fundacja Akcja Bałtycka wraz z partnerami zaprasza na Piknik Naukowy organizowany z okazji Światowego Dnia Ptaków Wędrownych w Kuźnicy (Hel) w dniach 14-15 maja. Na uczestników Pikniku czekają liczne wycieczki ornitologiczne, warsztaty przyrodnicze, gry terenowe czy prelekcje. Do obchodów Święta włączyły się organizacje i instytucje zajmujące się ochrona przyrody. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Światowy Dzień Ptaków Wędrownych (World Migratory Bird Day, www.worldmigratorybirdday.org) jest świętem zainicjowanym w 2006 roku przez Program Środowiskowy Organizacji Narodów Zjednoczonych (UNEP) w ramach porozumienia o ochronie afrykańsko-euroazjatyckich wędrownych ptaków wodnych (ang. African-Eurasian Waterbird Agreement, AEWA) i konwencji o ochronie wędrownych gatunków dzikich zwierząt (ang. Convention on Migratory Species, CMS). Święto to jest coroczną kampanią uświadamiającą potrzebę ochrony ptaków wędrownych i ich siedlisk. Ludzie na całym świecie organizują imprezy publiczne, aby popularyzować wiedzę na temat ptasich migracji oraz potrzebę ich ochrony. Od tego roku na datę Światowego Dnia Ptaków Wędrownych ustanowiono 10 maja. Fundacja Akcja Bałtycka zaprasza na obchody tego Święta organizując Piknik Naukowy od 2014 roku.

W tym roku Piknik Naukowy odbędzie się w dniach 14-15 maja tradycyjnie na plaży w Kużnicy przy wejściu nr 29. W tym celu powstanie miasteczko namiotowe, na którym swoje stoiska edukacyjne przygotują: Akcja Bałtycka, Nadmorski Park Krajobrazowy i Błękitna Szkoła, WWF Polska, Trójmiejska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Stowarzyszenie Ochrony Sów, Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytut Zoologii Polskiej Akademii Nauk, Grupa Badawcza Ptaków Wodnych Kuling, Pomorski Ośrodek Rehabilitacji Dzikich Ptaków i Drobnych Ssaków „Ostoja” oraz Słowiński Park Narodowy. Wśród atrakcji nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych. Naukowe Koło Ornitologiczne Kos Uniwersytetu Gdańskiego poprowadzi Kącik Malucha, w który na dzieci czekają zabawy plastyczne. Dużą atrakcją jest bogata oferta wycieczek, warsztatów oraz gier terenowych. Warsztaty astronomicznie specjalnie dla nas poprowadzi prof. Aleksander Szwarzenberg-Czerny z Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN. Podczas warsztatów ornitologicznych uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się jaką dietę ma sowa, nauczyć się rozpoznawania piór czy samodzielnie zrobić budkę lęgową. Na odwiedzających czekają również warsztaty plastyczne dedykowane ptakom. Ponadto podczas Pikniku odbędzie się kiermasz rękodzieła przyrodniczego. W tym roku po raz pierwszy zapraszamy do Informacji Turystycznej w Kużnicy, w której w sobotę w godzinach 16-18 odbędą się prelekcje i pokazy slajdów. Światowy Dzień Ptaków Wędrownych 2016 jest realizowany w ramach projektu „Znaczenie Pomorza Gdańskiego dla ptaków wędrownych” dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Patronat medialny nad Świętem objęli: Radio Gdańsk, Ptaki Polski, ecoPress.

Fundacja Akcja Bałtycka jest organizacją powołaną w 2013 roku w Gdańsku z pasji i zaangażowania. Zespół założycielski Fundacji wywodzi się bezpośrednio z Akcji Bałtyckiej – jednego z największych na świecie i najdłużej działającego programu badawczego, który zajmuje się wędrówkami ptaków. Głównym celem powołania Fundacji AB było wspieranie i rozwój tegoż programu. Jednakże równie ważną gałęzią działalności Fundacji jest prowadzenie i rozwój szeroko pojętej edukacji przyrodniczej. W 2015 roku Fundacja Akcja Bałtycka została laureatem Nagrody Bursztynowego Mieczyka im. Macieja Płażyńskiego w kategorii edukacji ekologicznej i ochrony środowiska.

Kontakt

fundacja.ab@gmail.com, tel. 733 872 920

Koordynatorem projektu jest Katarzyna Rosińska.

Więcej informacji na: fundacja-ab.org.pl oraz w wydarzeniu na fb: Światowy Dzień Ptaków Wędrownych – Kuźnica 2016.