Wycinają drzewa podczas okresu lęgowego ptaków
Od ponad trzech tygodni na cmentarzu wycinane są drzewa. Rzecz w tym, że na niektórych z nich ptaki mają gniazda. A co najmniej do końca sierpnia trwa okres lęgowy.
Swoje gniazda mają tam szpaki, słowiki. Są ukryte w starych brzozach i tak pięknie śpiewają na cmentarzu. Jak można wycinać drzewa, kiedy trwa okres lęgowy ptaków? Przecież to niezgodne z prawem – denerwuje się Czytelnik, który poinformował nas o całej sprawie.
Sprawdziliśmy. Okazało się, że wycinka drzew na cmentarzu katolickim idzie pełną parą.
– Gmina zezwoliła na wycinkę parafii, bo to ona jest właścicielem cmentarza. Decyzję wydano kilka miesięcy temu. Zezwoliliśmy na wycinkę 73 drzew, choć wniosek opiewał na ponad 100 – wyjaśnił nam pracownik Urzędu Gminy w Kuźnicy.
Dodał, że rzeczywiście teraz nie powinno się wycinać drzew.
– Przyjmujemy zasadę, że od kwietnia do października nie wydajemy pozwoleń ze względu na okres lęgowy ptaków. Być może w tym przypadku doszło do zaniedbania, bo na decyzji nie było mowy o tym, że w tym okresie należy się wstrzymać z wycinką. Może wyślemy jakieś upomnienie – rozważa urzędnik.
Żadnego zaniedbania nie widzi jednak wójt Jan Kwiatkowski. Zapewnia, że wszystko jest w zgodzie z prawem. Zaprzecza też, jakoby interweniowali u niego mieszkańcy.
Prawo o wycince drzew
Od 1 marca do połowy października trwa okres lęgowy ptaków. Są one wtedy pod szczególną ochroną. Nie można ich płoszyć, a już tym bardziej wycinać drzew, na których mają gniazda.
Wynika to z ustawy o ochronie przyrody i rozporządzenia ministra środowiska w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt.
– Nikt do mnie nie dzwonił w tej sprawie. Były wcześniej ogłoszenia np. w kościele, że będzie taka wycinka drzew i też nikt nie składał żadnych zażaleń – zapewnia wójt Jan Kwiatkowski.
Także ks. Sylwester Szyluk, proboszcz parafii w Kuźnicy nie widzi problemu. Co prawda na początku rozmowy zapewnił nas, że nie ma tu żadnych ptaków, potem przyznał, że drzew, na których mieszkają nie wycina.
– Ekipa, która prowadzi wycinkę zawsze najpierw sprawdza każde drzewo, czy nie mieszkają na nim ptaki. Jeżeli je tam znajdą, to schodzą z drzewa i przechodzą dalej. Drzewa z ptakami są zostawiane na sam koniec prac. Mieliśmy już takie przypadki, kiedy ekipa przechodziła dalej ze względu na ptaki. Takie drzewa będą ścięte dopiero po skończeniu okresu lęgowego – podkreśla proboszcz.
Wycinka drzew na cmentarzu ma charakter przede wszystkim porządkowy. Najwięcej zostanie ściętych brzóz, ale pod topór pójdą także świerki i jesiony. Jak zapewnia ks. Sylwester Szyluk, większość drzew zakwalifikowanych do wycięcia to drzewa stare, chore lub takie, które zagrażają bezpieczeństwu na cmentarzu.
Źródło: http://www.poranny.pl/apps/pbcs.dll/article?AID=/20110603/REGION04/3625058