XVI Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych

W środę 17 czerwca, w Łodzi rozpocznie się Międzynarodowy Festiwal Filmów Przyrodniczych im. Włodzimierza Puchalskiego. W tym roku festiwalowym mottem jest „Promocja przyrody i krajobrazu Europy”. Festiwal jest największym tego rodzaju wydarzeniem w Polsce, odbywa się od 1980 roku i należy do Międzynarodowego Zrzeszenia Festiwali Przyrodniczych Ecomove International. Głównym organizatorem imprezy jest Wytwórnia Filmów Oświatowych.
Festiwal odbywa się co dwa lata. Jego program zawsze zorganizowany wokół dwóch głównych nurtów: filmu i edukacji.
Najważniejszym wydarzeniem festiwalu jest konkurs główny, w którym o Grand Prix powalczy 46 filmów z 11 krajów. Prezentowane filmy poświęcone są problemom ochrony przyrody środowiska oraz obecności człowieka w przyrodzie i zależności pomiędzy kulturą a naturą. Autorami aż 26 obrazów są polscy filmowcy. Pozostali twórcy pochodzą z Niemiec, Francji, Rosji, Chorwacji, Włoch, Norwegii, Belgii i Czech. Wszystkie filmy będą prezentowane od środy do piątku w kinie Łódzkiego Domu Kultury. W sobotę (20.06) poznamy laureatów. Najlepsze filmy będzie można obejrzeć ponownie w czasie niedzielnych pokazów.
Oprócz pokazów konkursowych w programie program Festiwalu znajdują wydarzenia towarzyszące. Uczestnicy Festiwalu biorą udział w wernisażach fotograficznych i malarskich połączonych z prelekcjami, spotkaniach omawiających projekcje konkursowe, wyjazdach ukazujących działania na rzecz ratowania środowiska naturalnego. Dla młodzieży będą prowadzone warsztaty uczące młodzież wyrażania własnych emocji i wiedzy, prezentacji myśli poprzez różne formy wypowiedzi artystycznej: odbywają się zajęcia fotograficzne, filmowe i plastyczne.
W czasie festiwalu nie zabraknie wydarzeń poświęconych patronowi festiwalu, Włodzimierzowi Puchalskiemu.
Festiwalowe projekcje i spotkania odbywać się będą m.in. w ŁDK, kinie Kinematograf, Radiu Łódź, Ogrodzie Botanicznym w Łodzi oraz na Zamku Królewskim w Inowłodzu i Muzeum Miasta i rzeki Warty. Festiwalowe wystawy zagoszczą między innymi w Galerii Zarzewskiej i Galerii „Olimpijka”. Organizatorami festiwalu są: Wytwórnia Filmów Oświatowych, Łódzki Dom Kultury, Stowarzyszenie „Film-Przyroda-Kultura”, a także Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 7 im. Wł. Puchalskiego.
Więcej informacji oraz szczegóły program XVI MFFP.
Patron Festiwalu – Włodzimierz Puchalski – urodził się w 1909 r. w Mostach Wielkich koło Lwowa. Z wykształcenia był inżynierem agronomii, studiował na Akademii Rolniczej w Dublanach, na Wydziale Rolniczo – Leśnym. Był asystentem profesora Witolda Romera przy Katedrze Fotochemii Politechniki Lwowskiej, gdzie opracował metodę robienia filmów przyrodniczych. Wielka pasja miłośnika przyrody w połączeniu z umiejętnościami fotografai filmowca zaowocowała znakomitymi albumami fotograficznymi i filmami przyrodniczymi. Przyniosły mu one popularność oraz uznanie w kraju i za granicą. W 1937 roku otrzymał złoty medal na Wielkiej Olimpiadzie Łowiectwa w Berlinie za zdjęcie „ Odyniec w zimie”, a premiera jego filmu przyrodniczego „BEZKRWAWE ŁOWY” w 1939 roku była prawdziwym wydarzeniem. „Film jakiego Polska jeszcze nie widziała” – tak zatytułowano jedną z ówczesnych recenzji. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku Puchalski związał się z łódzką Wytwórnią Filmów Oświatowych. Zrealizował 58 filmów; zdobył wiele nagród na krajowych i międzynarodowych festiwalach. Zmarł w 1979 roku na Wyspie Króla Jerzego, podczas filmowej wyprawy na Antarktydę.
W tym roku portal ecopress.pl objął Festiwal patronatem medialnym

Serdecznie zapraszamy!

festiwal plakat