Żyły wodne pomagają pszczołom

Ustawianie uli wzdłóż żył wodnych w tzw. obrzeżnym promieniowaniu zwiększa witalność pszczół.

Pszczelaż z 30 letnim stażem i zarazem różdżkarz z 25 letnim doświadczeniem, Pan Jacek Szymański odkrył zjawisko większej witalności i miodności pszczół na skutek ustawiania uli w pobliżu żył wodnych.

Jak pisze Pan Jacek żyły wodne to podziemne strefy w postaci gruboziarnistego piasku lub żwiru, w których na skutek wolnego przepływu wody w kanalikach powstaje specyficzne promieniowanie. To właśnie ono jest "odbierane" przez różdżkarza.

Najważniejsze w odkryciu jest to, że pszczoły naturalnie preferują miejsca przez które przebiega brzeg pionowego promieniowania żył wodnych (np. naturalne ule w miejscu rozgołęzienia konaru). Pan Jacek zbadał, że pszczoły spontanicznie wybierają brzegi żył wodnych. Okazuje się bowiem, że żyła wodna nie na całej szerokości wykazuje jednakowe promieniowanie. Na obrzeżach żyły istnieją wąskie pasma promieniowania pionowego o innych, szczególnych właściwościach. Badacz zjawisko to nazwał obrzeżnym promieniowaniem żył wodnych".

Pszczoły wybierając takie miejsca wykazują bardziej dynamiczny rozwój wiosną, są bardziej witalne i pracowite, bardziej odporne na choroby, dają więcej miodu.

Źródło:pszczelipark.blogspot.com

Fot. Dariusz Małanowski