Producent paneli otwiera kopalnię.. litu
SolarWorld, niemiecki producent paneli słonecznych, uruchomi kopalnię, w której będzie wydobywany lit. Po co firmie zajmującej się fotowoltaiką, w której wykorzystuje się głównie krzem, kopalnia litu?
Niemiecki producent paneli fotowoltaicznych chce z litu produkować baterie, które będą magazynowały energię wyprodukowaną ze Słońca.
Na uruchomienie kopalni litu w górach położonych w pobliżu granicy niemiecko-czeskiej SolarWorld otrzymał już zgodę Ministerstwa Gospodarki landu Saksonii. Porducent paneli PV uruchomi wydobycie przy współpracy z Uniwersytetem Górniczym i Technologicznym (TUBAF) z miasta Freiberg.
– Uruchamiając wydobycie litu we wschodniej części pasma górskiego Erzgebirge, podejmiemy pierwsze kroki w celu zabezpieczenia tego surowca dla celów magazynownia energii słonecznej w przyszłości – komentuje dr inż. Frank Asbeck – CEO niemieckiej firmy.
Lit staje sie coraz cenniejszym surowcem zwłaszcza w perspektywie rozwoju samochodów elektrycznych, do których akumulatory będą wytwarzane głównie z wykorzystaniem tego metalu.
Ponad połowa światowych zasobów litu skoncentrowana jest w południowoamerykańskich krajach, przede wszystkim w Argentynie, Boliwii i Chile. Spore zasoby litu posiadają także USA i Chiny.
SolarWorld informuje, że odkryte w Saksonii złoża należą do 10 największych na świecie, skoncentrowanych złóż litu.
SolarWorld działa, oprócz Europy, także w Afryce, Azji i USA. Firma, której siedziba znajduje się w Bonn, zatrudnia w sumie na całym świecie prawie 3 tys. pracowników. Produkcję paneli SolarWorld skupia głównie w USA oraz w Niemczech – w tym w zakładzie zlokalizowanym, w pobliżu planowanej kopalni litu, w saksońskim mieście Freiberg.
Władze SolarWorld w 2011 roku planują zwiększenie produkcji do 1,4 GW paneli PV. W ubiegłym roku Niemcy wyprodukowali 940 MW paneli. W tym roku firma chce się skupić głównie na rynku amerykańskim, gdzie będzie dążyć do podwojenia sprzedaży.
W odpowiedzi na rosnącą konkurencję na globalnym rynku paneli słonecznych SolarWorld zapowiada, że w tym roku obniży koszty produkcji paneli o 8-9%.
Źródło: gramwzielone.pl