GMO w Sejmie

Posłowie proponują wprowadzenie zakazu upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych. W Sejmie miały się wczoraj rozpocząć pracę nad ustawą o GMO. Ale z powodu wątpliwości prawnych projekt został ponownie odesłany do podkomisji – informuje Redakcja Rolna TVP.

Rząd już teraz przestrzega. Jeżeli zapisy poselskie się nie zmienią, to grozi nam otwarty konflikt z Komisją Europejską, a także proces przed Europejskim Trybunałem Sprawiedliwości.

To głosowanie zdecydowało o wszystkim. Zamiast żmudnej pracy projekt trafił tam, skąd przyszedł, czyli do podkomisji. Ale jej przewodniczący po głosowaniu nie pozostawił złudzeń w jakim kierunku pójdą dalsze prace posłów.

Prof. Jan Szyszko, PiS: W kierunku tym, aby był jednoznaczny pogląd odnośnie tego, że w Polsce obowiązuje całkowity zakaz genetycznie modyfikowanej produkcji, na bazie roślin i zwierząt GMO.
Takie postawienie sprawy przez posłów w projekcie ustawy znalazło poklask u organizacji ekologicznych.

Joanna Miś, Greenpeace Polska: Mamy nadzieję, że w Polsce będzie obowiązywać zakaz GMO w tej lub innej postaci, ale faktyczny zakaz upraw GMO, a nie jak to jest teraz, że rolnicy kupują materiał nasienny w Czechach i wysiewają go w Polsce.

Ale przeciwko takiemu stanowisku zaprotestował rząd, który przypomniał, że jest to niezgodne z prawem Unii Europejskiej.

Janusz Zaleski, wiceminister środowiska: Ten zapis zostanie niewątpliwie oprotestowany przez Unię Europejską.

Tymczasem w rządowym projekcie istniała możliwość wprowadzenia zakazu, ale tylko wtedy, gdyby na światło dzienne wyszły nowe fakty dotyczące szkodliwości GMO.

Odesłanie projektu ustawy do podkomisji oznacza, że prace będą trwać nadal. A na polach wciąż będą powstawać nowe, nierejestrowane transgeniczne uprawy.

Paweł Połaniecki, „Polska Wolna od GMO": W dalszym ciągu trwa kontredans wokół ustawy o GMO, a tymczasem nieprzestrzegane są w Polsce zapisy obowiązującej od 2001 roku ustawy, która gwarantuje rolnikom indywidualnym ochronę ich pól.

Prace nad rządowym projektem ustawy o GMO trwają w Sejmie już ponad rok. Pierwsze czytanie odbyło się w grudniu 2009 roku.

 

Źródło: http://www.agronews.com.pl/pl/98,135,8663,0,1,walka_o_gmo.html