Błękitny Patrol
W poniedziałek, 29 marca, na plaży w Orzechowie wędkarze zauważyli małą fokę szarą. Na miejsce zostali skierowani wolontariusze Błękitnego Patrolu WWF, którzy czuwali nad foką i zabezpieczyli teren do przybycia pracowników Stacji Morskiej w Helu.
Foka okazała się samicą, jeszcze młodym szczeniakiem i po wstępnych oględzinach, które wykazały m.in. niedożywienie i odwodnienie, została zabrana do foczego szpitalika w Stacji Morskiej.
Po przywiezieniu foki do Helu podano jej, ze względu na poważny stan zdrowia, zestaw lekarstw m.in.: leki przeciwzapalne, kroplówkę, antybiotyki i leki przeciwwstrząsowe.
Foka otrzymała na imię Orzechówka. Całą noc pracownicy Stacji Morskiej obserwowali zwierzę, które było w złym stanie. We wtorek, 30 marca nastąpiła lekka poprawa. Aktualnie stan foki określany jest jako stabilny, a rokowania co do sukcesu leczenia jako ostrożne. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, to po rehabilitacji i odzyskaniu sił Orzechówka wróci do Bałtyku.
– Członkowie Błękitnego Patrolu WWF zostali przeszkoleni przez pracowników Stacji Morskiej w Helu i wiedzą jak postępować z foką znalezioną na plaży – mówi Anna Dębicka, kierownik projektu WWF „Ssaki bałtyckie”. – Dzięki odpowiednio szybkiej interwencji jesteśmy w stanie pomóc osłabionym foczym szczeniętom, co zwiększa szansę ich przetrwania.
Również we wtorek Błękitny Patrol WWF odebrał zgłoszenie o pojawieniu się kolejnej małej foki na plaży w rejonie Darłówka.
Luty i marzec są miesiącami, kiedy na świat przychodzą foki szare. W tym okresie istnieje duże prawdopodobieństwo znalezienia szczenięcia na plaży. Każde zauważenie foki powinno zostać zgłoszone do Błękitnego Patrolu WWF – pod numerem 0795 536 009 dyżuruje koordynatorka Patrolu – lub do Stacji Morskiej w Helu – numer telefonu 0601 88 99 40. Do czasu przybycia Patrolu WWF należy zapewnić foce bezwzględny spokój i postępować zgodnie z wskazówkami udzielonymi przez koordynatorkę Patrolu bądź pracownika Stacji Morskiej.
Każdy może pomóc w ochronie fok szarych. Więcej informacji znajdziesz na stronie foka.wwf.pl.
Źródło: Organizacja Ekologiczna WWF, www.wwf.pl, fot. sxc.hu