Czarnobyl 25 lat później

Sarkofag w Czarnobylu

Sarkofag w Czarnobylu

Wczesnym rankiem 26 kwietnia 1986 roku, w rekatorze atomowym nr 4 w elektrowni atomowej w Czarnobylu dochodzi do tragicznej w skutkach awarii, której skutki możemy obserwować do dziś.

Z uszkodzonego reaktora wydostaje się radioaktywna chmura, wiele osób umiera w wyniku napromieniowania, ofiarami choroby popromiennej padają m.in. kobiety w ciąży i dzieci. Wiele z nich – teraz już dorosłych – do tej pory boryka się ze skutkami napromieniowania. Powstała 30 km strefa zamknięta, dziesiątki tysięcy ludzi na zawsze muszą opuścić swoje domy. Ziemia w obrębie elektrowni również zostaje napromieniowana, do dziś warzywa  uprawiane przez garstkę pozostałych w Czarnobylu wykazują wysoki stopień radioaktywności.

W marcu tego roku Greenpeace podjął się zbadania żywności produkowanej w obwodach rówieńskim i żytomierskim na Ukrainie pod kątem występującej tam radioaktywności. Pobrane próbki produktów spożywczych produkowanych lokalnie, udowodniły, że mieszkańcy Czarnobyla nadal spożywają napromieniowaną żywność. Przykładowo, próbki mleka pobrane w jednej z wiosek przyległych Czarnobylowi, wykazały 16 krotne przekroczenie radioaktywnego skażenia.

Ostatnia awaria w reaktorze Fukushima potwierdza, że nie ma czegoś takiego jak bezpieczna elektrownia atomowa. Tymczasem polski rząd forsuje plan budowy elektrowni atomowych ignorując fakt, że bezpieczeństwo energetyczne moglibyśmy osiągnąć inwestując w odnawialne źródła energii i efektywność energetyczną.  Korzystanie z alternatywnych źródeł energii jest nie tylko bezpieczne ale i ekonomicznie opłacalne.

W 25 rocznicę katastrofy w Czarnobylu na całym świecie odbędą się demonstracje antyatomowe. Odbędą się one również w Warszawie, Gdańsku i Łodzi. Gorąco zachęcamy do wzięcia w nich udziału.

WTOREK 26 KWIETNIA:

Warszawa, godz. 11.30 przed Ministerstwem Gospodarki,
Plac trzech Krzyży 3/5

Gdańsk Główny, godz. 17.00 plac przed kinem Krewetka

Łódź, godz. 11.00, Plac Wolności

Dodatkowe informacje o demonstracjach
na stronie Inicjatywy Antynuklearnej

Źródło:greenpeace.pl

Fot: http://czarnobyl.socjum.pl/galeria/foto/2